17. april 2001 - 21:32Der er
21 kommentarer og 1 løsning
Hjælp til opsætning af Cisco 1605
Hejsa. Har seriøst rendt panden mod en mur her, har fået finger i en Cisco 1605 Router, men kan sq ikke komme i kontakt med den, har prøvet at smide et (lige) UTP kabel med RJ45 stik på imellem router og PC\'er med en adapter på der laver den om til en 9 polet comport, men F.... om det vil lykkets, har søgt højt og lavt for at finde info om det, men det er ikke lykkets mig at komme i forbindelse med den alligevel.
De skriver om flg. programmer i manualos: ClickStart ConfigMaker Cisco IOS Software og at det skal ligge på de medfølgende CD\'ere, men det gør de ikke, skal jeg bruge dem eller? Har prøvet med HyperTerm men igen uden held... Så HJÆÆÆÆÆÆÆÆÆLP nogen der har et bud? Skal ha\' den configureret til TDC\'s Proacess ISDN.... og ja der er ISDN modul i den :o)
Håber virklig I har et bud, for jeg er rendt tør for ideer :o(
Har jeg prøvet, det dutter ikke,.... hmm de skriver det skal være et light blue cable.. men har kun et grønt og et gråt, det var det eneste der fulgte med, ved du om det blå er krydset eller?????
Er du sikker på din COM port virker 100% ? Engang da jeg skulle bruge min bærbar så så det ud til at dens COM port virkede (iflg. winblows) men den kunne heller ikke connecte til hverken cisco router, cisco switch eller noget. (Jeg testede kabel og \"gnyf\" og de virkede begge to)
så tog jeg til de hårde midler og fik gennembanket den COM port på plads og så virkede det. Lidt sort men hvis du har muligheden for og tjekke på en anden PC så prøv det.
Perla>> Hmm det jeg har køre lige dvs 1 -> 1, 2 -> 2 osv Så måske det er det der er problemet, laver lige et nyt kable i morgen og tester med, vender lige tilbage om det virker og kvitt med pointne hvis det gør :o)
maniadog>> hvad mente du med kablet var rigtigt? Ved ikke helt om den adapter jeg har til com porten er den rigtige eller ej, det er en jeg har fra en Cisco 800 router, da det heller ikke fulgte med den nye 1605 her *GRR*...
Har prøvet med både en 9 og en 25 polet på 4 maskiner Win 95,98,ME og NT4 server men ingen af dem kunne komme i forbindelse med routeren uanset hvilket kable jeg prøvet med, men igen jeg har ikke sådan et som perla skriver om, men det får jeg lige fixet imorgen :o)
*sparker til bordet* damn det virket heller ikke, har lige lavet et kable der er som perla beskriver men lige meget hjalp det så... perla har du mod på også tjekke adapteren til din comport?
BINGO så er den der sq!!!.... damn hvad skulle jeg gøre uden jer!!!..... Hmm et lille tillægs spørgsmål, er der et standard password til sådan en karl?? ;o)
He he så klaret han også den, her er svaret hvis I en dag skulle få brug for det ;o)
Recovering a Lost Enable Password This section describes how to recover a lost enable password.
-------------------------------------------------------------------------------- Note You can recover a lost enable password, but not an enable secret password. This password is encrypted and must be replaced with a new enable secret password. See the \"Hot Tips\" section on Cisco Connection Online (CCO) for information on replacing enable secret passwords. --------------------------------------------------------------------------------
Follow these steps to recover a lost enable password:
Step 1 Connect an ASCII terminal or a PC running a terminal-emulation program to the CONSOLE port on the rear panel of the router. Refer to the section \"Connecting the Console Port\" in the \"Installing the Router\" chapter.
Step 2 Configure the terminal to operate at 9600 baud, 8 data bits, no parity, and 1 stop bit.
Step 3 Reboot the router.
Step 4 At the user EXEC prompt (Router>), enter the show version command to display the existing configuration register value:
Router> show version
Step 5 Record the setting of the configuration register. It is usually 0x2102 or 0x102.
Step 6 Record the break setting.
Break enabled---bit 8 is set to 0.
Break disabled (default setting)---bit 8 is set to 1.
-------------------------------------------------------------------------------- Note To enable break, enter the config-register 0x01 EXEC command. --------------------------------------------------------------------------------
Step 7 Do one of the following:
If break is enabled, go to Step 8.
If break is disabled, turn the router OFF, wait 5 seconds, and turn it ON again. Within 60 seconds, press the Break key. The terminal displays the ROM monitor prompt. Go to Step 9.
-------------------------------------------------------------------------------- Note Some terminal keyboards have a key labeled Break. If your keyboard does not have a Break key, refer to the documentation that came with the terminal for instructions on how to send a break. --------------------------------------------------------------------------------
Step 8 Send a break. The terminal displays the following prompt:
rommon 2>
Step 9 Enter confreg 0x142 as follows to reset the configuration register:
rommon 2> confreg 0x142
Step 10 Initialize the router by entering the initialize command:
rommon 2> initialize
The router cycles its power, and the configuration register is set to 0x142. The router uses the boot ROM system image, indicated by the system configuration dialog:
--- System Configuration Dialog ---
Step 11 Enter no in response to the prompts until the following message is displayed:
Press RETURN to get started!
Step 12 Press Return. The following prompt appears:
Router>
Step 13 Enter the enable command to enter enable mode. Configuration changes can be made only in enable mode:
Router> enable
The prompt changes to the privileged EXEC prompt:
Router#
Step 14 Enter the show startup-config command to display the enable password in the configuration file:
Router# show startup-config
Step 15 Enter the configure terminal command to enter configuration mode:
Router# configure terminal
Step 16 Enter the configure register command to reset the configuration register to the original value that you recorded in Step 5.
Step 17 Press Ctrl-Z to exit configuration mode.
-------------------------------------------------------------------------------- Note To return to the configuration being used before recovering the lost enable password, do not save the configuration changes before rebooting the router. --------------------------------------------------------------------------------
Step 18 Reboot the router, and enter the recovered password.
Mvh Jack!!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.