25. oktober 2005 - 21:19Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Har kun cd-key ingen win xp.?
Hej allesammen. Jeg ville høre om nogle kunne fortælle mig hvad jeg skal gøre for at få win xp igen. Jeg har haft comp. til rep. her i Polen men de har fået slettet mit originale win xp der lå på maskinen så nu har jeg kun den cd-key der sidder på kabinettet,comp. er købt i DK. Hvad kan jeg gøre nu. M.V.H. Torben Lind
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
medfulgte der ingen XP-cd da du købte den, eller er det en af dem med færdiginstalleret styresystem, hvor der så ligger en Gendannelsesmappe på en særskilt partition ?
Hej catbody. Det er en med færdiginstalleret styresystem,jeg overtog fra firmaet da jeg stoppede og efterfølgende er firmaet lukket. Til visualdeveloper tak for linket tror du de kan eller vil hjælpe eventuelt sende en ny win xp cd til polen for et mindre beløb. M.V.H. Torben
Du får ingen hjælp af microsoft. Men du kan evt. henvende dig til PC producenten og høre om de kan hjælpe. Der tror jeg chancerne er større.
Hvad sker der når du starter PC'en? Har du mulighed for at taste f10 eller andet? De forudinstallerede maskiner har, som hcma nævner, en funktion der giver mulighed for at gendanne til fabriksindstillinger.
Hvis man har en normal cd og den er beskadiget, bortkommet, kan man ved at oplyse en Productkey få tilsendt en ny cd uden beregning - har selv prøvet dette. Hvordan det forholder sig med en OEM er jeg ikke sikker om MS vil hjælpe
Til Boxer. Der er ingen ting tilbage på disken,mener du at jeg skal henvende mig til ACER i dette tilfælde men mit problem er at jeg ikke ved hvor maskinen er købt i DK. Til Summer hvad mener du med OEM jeg har ingen cd kun cd-key der sidder på kabinettet.
Hvis du hverken har install-cd eller andet og du har Productkey siddende på kabinettet, tyder det på en OEM - altså en forudindstillet version fra sælgeren.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.