Avatar billede ibwca Nybegynder
21. december 2005 - 17:54 Der er 21 kommentarer og
2 løsninger

2 trådløse router kan de forbindes

Kan man med en ip fra tdc tilslutte 2 trådløse router serielt
Avatar billede james_t_dk Juniormester
21. december 2005 - 21:25 #1
Serielt, du vil forbinde den ene router til den anden? Ja det burde ikke have indflydelse på TDC, Router2 vil få dynamisk IP fra Router 1. Men de skal være sat op til forskellige IP ranges.
Avatar billede kenp Novice
21. december 2005 - 22:56 #2
james er det ikke parallet du tænker på der? (kan være mig som er forkert på den)

Den anden løsning kan være at sætte en swich til dit adsl modem og i swich sætter du de 2 trådløse routere.
Avatar billede james_t_dk Juniormester
22. december 2005 - 10:18 #3
kenp din løsning vil kræve 2 IP adresser og er efter min mening parallel, men jeg er selv kommet i tvivl.... Mener stadig at der er størst chance for at min er seriel.

Seriel
ADSL
  |
Router 1
  |
Router 2

Parallel
ADSL
  |
Switch
  |        |
Router 1  Router 2
Avatar billede zerocrash Nybegynder
22. december 2005 - 10:40 #4
Du vil godt kunne koble dem i serie - men router nr. 2 skal dermed opsættes til at få IP-område som adskiller sig fra router1's område, da de ellers får adressekonflikt - præcis som James_t_dk siger ja
Avatar billede kenp Novice
22. december 2005 - 10:47 #5
james -> ja det kan godt være :) jeg blev bare i tvivl.
Avatar billede zerocrash Nybegynder
22. december 2005 - 10:47 #6
James - Hvordan vil man så evt. kunne forbinde til router 2 (R2) gennem router 1 hvis Router 1 (R1) er med fast IP - og de er koblet i serie?

Jeg kan forstå det i setup 2 - parallelt med switch, men i serie fatter jeg ikke hvordan det vil være muligt fx at køre VPN gennem R1 -> R2? Kan du hjælpe mig lidt her? Eller Kenp for den sags skyld
Avatar billede kenp Novice
22. december 2005 - 10:54 #7
Problemet med den løsning han vil have er at det er trådløst at han vil have dem til t køre sammen, så han fysisk kan placer dem forskellige steder. (kan være jeg ikke har forstået det han vil præcist.. men kan være vi lige skal have IBWCA på banen og præciser hvad det er han vil lave/gøre)

Den eneste router jeg har set det med er en netgear trådløs router som understøttede repeater/bridge funktion direkte i router. (kan også gøre med alternativ firmware til linksys produkter)

xma -> det med setup 2 og vpn du snakker om det kan lade sig gøre hvis begge routere kan sættes op som vpnklineter/vpnkoncentrator så de snakker direkte sammen.
Avatar billede zerocrash Nybegynder
22. december 2005 - 11:06 #8
Kenp - okay, det gav lidt mere indhold i det hele.

Dog har jeg ikke mulighed for at lave en VPN-koncentrator - da begge routere kun understøtter VPN-passthrough... Kan jeg så benytte den løsning eller skal jeg ud og køre parallelt?
Avatar billede kenp Novice
22. december 2005 - 11:46 #9
Hvis du skal have trafik igenenm via vpn mellem de 2 routere kan det stadigvæk godt lade sig gøre..

Du sætter computer bag router 1 op til at kalde op via pptp til ip-adressen på router 2. i router 2 skal du så have forwardet de porte som skal bruges (gre protokol 47 og 1 mere) til en computer bag router 2 som så er sat til at accepter indkommende pptp opkald.
Avatar billede zerocrash Nybegynder
22. december 2005 - 12:04 #10
Kenp - den tanke havde jeg da slået helt ud af hovedet... hehe.. Sikkert pga julekuller... :D

Du var vidst med i det spm omkring en mand der skulle koble op fra hotel via VPN til hans arbejdsplads?
Avatar billede ibwca Nybegynder
22. december 2005 - 12:09 #11
Jo Jo der er sådanne at det er 2 trådløse router og jeg har kun en ip
Avatar billede kenp Novice
22. december 2005 - 12:28 #12
ibwca -> så synte jeg at du skal kigge efter netgear routere.. hvis du ikke allerede har købt.. hvis du har købt så smid lige en beskrivelse hvilket hardware du har.

xma -> det skal jeg ikke udelukke at jeg har :) (har jo været med i lidt spørgsmål herinde)
Avatar billede zerocrash Nybegynder
22. december 2005 - 12:29 #13
Kenp - hehe... mener jeg nu du var - det var derfor jeg lige kom i tanke om mit spm. Men nu lader jeg det ligge og lader være med at spamme det her spm helt i hundene.. Fortsæt blot tråden - følger den skam med spænding... :)
Avatar billede ibwca Nybegynder
22. december 2005 - 12:55 #14
jeg har en belkin og en Linksys begge med 54g
Avatar billede kenp Novice
22. december 2005 - 13:04 #15
Oki så skal du køre belkin som din primær router (dvs den som sidder til modemmet) goså sætte din linksys op til at repeate/brigde til din belkin.

Hovrdan du gør det præcist ved jeg ikke (har ikke selv linksys men ved det kan lade sig gøre evt via alternativt firmware) men her skulle du kunne finde firmware og guide til præcist hvordan det kan gøres http://www.dslreports.com/forum/linksys men om det skal være linksys til linksys ved jeg dog ikke.
Avatar billede ibwca Nybegynder
22. december 2005 - 14:09 #16
ok og det vil jeg så bruge min jul på
med hensys til poient  hvem og hvordean
Avatar billede kenp Novice
22. december 2005 - 14:13 #17
vi kan vel dele os alle?
Avatar billede zerocrash Nybegynder
22. december 2005 - 14:16 #18
Tja... smider et svar - så må IBWCA bestemme om jeg skal ha point eller ej... :) Men split dem ellers bare op til kenp og james..

God jul
Avatar billede ibwca Nybegynder
22. december 2005 - 23:27 #19
ok drenge
Avatar billede zerocrash Nybegynder
22. december 2005 - 23:28 #20
Takker for point... :o)
Avatar billede ibwca Nybegynder
22. december 2005 - 23:29 #21
så kani godt gå i seng godnat
Avatar billede ibwca Nybegynder
23. marts 2006 - 15:06 #22
men jeg skla have et svar elleres kan jeg ikke uddele point
Avatar billede zerocrash Nybegynder
23. marts 2006 - 15:25 #23
De er uddelt - ibwca... :) Du har accepteret svarene... :o)

Fortsat god dag!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester