Avatar billede haolan Nybegynder
19. marts 2006 - 21:05 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Udskriv kun dem der ikke gentager sig

Hey..

Jakobdo måtte opgive hjælpen, så håber der sidder en mysql ekspert derude der kan klare den :)

han anbefalede mig at skrive mit spørgsmål i denne kategori:

http://www.eksperten.dk/spm/696411

Håber i kan hjælpe
Avatar billede haolan Nybegynder
19. marts 2006 - 21:31 #1
Det den skal er jo sådan set at finde ud af hvilke brugere der allerede har tilmeldt sig  systemet og så udskrive de brugere fra brugertabellen som ikke har tilmeldt sig..

Brugerne der har tilmeldt sig ligger i en tabel for sig hvor feltet "stamme" er brugerens id.
Avatar billede haolan Nybegynder
19. marts 2006 - 21:57 #2
lige en lille forklaring af systemet:

Når en bruger går ind og tilmelder sig til et arrangement bliver der oprettet en række i tabellen raidtilmeldt. I raidtilmeldt er der to kolonner: stamme og ref.
Stamme er brugerens ID og ref er ID'et på det arrangement man melder sig til.

Vi skal samtidig huske at tage højde for at mine brugere er delt op i grupper som er angivet ved $klanid

Jeg skal så på en eller anden måde få gjort sådan at når jeg går ind under et arrangement skal jeg altså kunne se hvilke brugere der ikke har meldt om de kommer eller ej. Det betyder at den skal udskrive de brugere der endnu ikke står listet i `raidtilmeldt`.

Sammenligningen må derfor på en eller anden måde blive et eller andet med at den først tjekker hvilke brugerid'er (stamme) der står skrevet i raidtilmeldt og herefter skal den udskrive de brugere fra brugertabellen hvor id'et er forskellig fra stamme.

altså i korte træk  users.id != raidtilmeldt.stamme    hvor raidtilmeldt.ref = $arrangement_id AND users.klanid = $klanid
Avatar billede haolan Nybegynder
15. maj 2006 - 19:31 #3
svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester