Du skal ikke begynde at lave et nyt array når du har det i forvejen (hvilket du bør checke for).
Jeg er ikke sikker på hvad du vil frem til, men dit cache objekt er tilgængeligt for alle brugere, så er du sikker på at det er der du vil lægge dine data, som synes at være indtastninger i specifikke textboxe.
Det ville være en god idé hvis du giver din masterpage et andet navn end MasterPage, da det kan skabe lidt forvirring da den generelle master også hedder MasterPage. Din stackoverflowexception kommer fordi du returnerer propertien fra din property, så det vil bare fortsætte indtil din exception falder:
public string Hoejde { get { return Hoejde; // her skal du returnere en medlemsvariabel istedet } set { Hoejde = value; // her skal du sætte din medlemsvariabel } }
F.eks. private int m_Hoejde;
public int Hoejde { get { return m_Hoejde; } set { m_Hoejde = value; } }
Hvis du har klasser der skal være en del af applikation, synes jeg du skal lægge dem i App_Code folderen. Der kan den ses af alle forms. Hvad mener du med at der ikke sker noget. Hvad regner du med at der skal ske? Man kan ikke sige at du henter noget i den kode du har skrevet til sidst. Du instantierer en ny trappe og spørger hvad højden er - men den vil jo bare have en defaultværdi som vil være null da du benytter en string. Du må holde på de objekter du instantierer, hvis du vil bruge dem flere steder fra.
Hvis din masterpage skal holde styr på en trappe - kan du jo have en trappe-property på den, og så arbejde på den fra dine sider.
// i din masterpage private trappe m_Trappen;
public trappe Trappen { get { if(m_Trappen == null) { m_Trappen = new trappe(); } } set { m_Trappen = value; } }
Så lægger du bare filen med koden i App_Code, og hvis det skal være samme instans du tilgår fra alle forms, kan du enten benytte Cache/Application objecterne til at gemme instansen i, eller benytte dig af en static variabel. Jeg synes du bør lave det som en singleton, og at du bør kigge på denne artikel arne har skrevet om emnet: http://www.eksperten.dk/artikler/37 Mvh
Det virker sku fint .... skulle bare drikke noget kaffe og trykke igen.... Du skal have mange tak for hjælpen ! Kæmpe hjælp, jeg takker.... smid et svar !
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.