Når du eksporter skal du vælge billedekvalitet maksimum og dine oprindelige billedefiler skal være tilgængelige på din computer så Indesign kan læse fra dem og skabe den bedst mulige eksport. Men der er grænser for kvaliteten da jpeg er et komprimeringsformat, der undlader nogle af billedernes data.
I know og jeg sætter den da også til maksimum, men stadig meget dårlig billedekvalitet.
Jeg har løst problemet ved at gemme i eps og lave en jpg fra Illustrator. Men det ville være optimalt, hvis jeg kunne lave den direkte fra InDesign. Tænkte at der var en option i indstillinger ét eller andet sted?
Grunden til at Indesign ikke kan gemme Jpg i høj opløsning (ppi) er at jpg jo egentligt er et web format, og at indesign jo ikke er beregnet til web produktion. Derfor gemmer den per definition jpg billeder i 72ppi. Derfor er jpg jo egenetlig ligegyldigt for programmet, der kan exportere alle de formater egnet til tryk, som det er beregnet til. :)
Om du sætter høj eller lav kvalitet på et jpg har intet med opløsningen at gøre, det er hvor kraftigt lossyalgoritmen går til værks på billedet (fjerner farve data).
Hvad er grunden til at du vil gemme som jpg fra det?
Og hvad indeholder filen? Hvis det er noget der skal trykkes (hvorfor ellers høj opløsning?) er Jpg en rigtig dårlig ide, specielt hvis der er text og vektor flader i filen...
I know - men det er en label til en cd-rom, som anden part skal sætte ind i en Word-skabelon. Han kan kun arbejde med jpg, da eps filen fylder for meget og ikke vises på skærmen pga ram-problemer.
Det bedst er at gøre som du gør med den lille detalje at du kan bruge kommadoen Gem til Microsoft Office (hvis du har en nyere version af Illustrator) dette skulle give den optimale billedekvalitet.
hehe, det er helt iorden. Jeg dør nok ikke af at spe også for lidt for sine inlæg :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.