Efter næsten et årti med omsætningstilbagegang vender it-konsulenthuset CGI’s danske forretning nu trenden.
Således kommer selskabet ud af det seneste regnskabsår med en omsætning på 489 millioner kroner mod 466 millioner kroner året før.
Det er dog stadig langt fra tidligere tiders storhed, hvor selskabet i 2016 omsatte for 734 millioner kroner.
Markant fremgang i indtjeningen
Ud over en omsætningsfremgang på 4,8 procent ser selskabets indtjening ud til at vokse endnu hurtigere.
I det seneste år er indtjeningen før finansielle poster vokset med 54 procent fra 29,7 millioner kroner til 45,8 millioner kroner.
Bundlinjen vokser ligeledes markant med 33 procent fra 28,2 millioner kroner til 37,5 millioner kroner.
Markant fald i medarbejderstaben
Medarbejdertallet har de seneste år også været i frit fald, og tilbage i 2013 havde selskabet 698 ansatte. Men i det seneste årsregnskab lyder tallet på 330 ansatte, hvilket dog er tre flere end sidste år.
Det fremgår desuden af regnskabet, at selskabet er involveret i en verserende sag med en unavngiven part om et krav på 102 millioner kroner.
I regnskabet bliver det oplyst, at ledelsen på baggrund af ekstern juridisk rådgivning vurderer, at sagen sandsynligvis ikke vil få en negativ økonomisk effekt for CGI Danmark, og derfor er der ikke hensat penge til sagen.
CGI oplyser, at ingen større kontrakter udløber i det kommende regnskabsår, og selskabet forventer, at omsætningen i 2026 ender på nogenlunde samme niveau som i 2025.
Helt konkret lyder forventningen på en omsætningsudvikling på mellem 0 og 3 procent.
CGI er en af verdens største it-konsulentvirksomheder og har knap 90.000 ansatte på verdensplan.