Avatar billede nca Juniormester
30. september 2006 - 15:45 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

MSAccess og sikkerhed

Jeg har lavet et program som bruger en MSAccess database vha. ADO.
Da databasen inderholder personfølsomme oplysninger, er jeg nødt til at kryptere den. Det klares fint fra Access, men hvorledes beskytter jeg databasen mod uvedkommendes adgang?
Jeg har prøvet med kodeord på databasen og oprettelse af sikkerhed på brugerniveau (mdw-fil). Begge dele findes der værktøjer til, som knækker sikkerhed så let som ingen ting.
Findes der en komponent, der kryptere og decryptere databasen "on the fly", eller noget andet solidt stof ;-)
Avatar billede bufferzone Praktikant
30. september 2006 - 23:49 #1
Access er helt grundlæggende en stand alone applikation, der, i mangel af bedre, kan anvendes til web applikationer med flerbrugeradgang, inden for visse grændser.

Når vi taler sikerhed, så mangler access nogle helt grundlæggende ting der gør den mindre egnet. du er f.eks.ofte nødt til at "skærme" databasen af bag et lag af sikkerhed i stedet for at implementerer sikkerheden på selve databasen.

Af denne grund (men også flere andre), vil jeg anbefale dig at skifte til en sql løsning (MSSql, MYSql eller anden der giver mulighed for sikkerhed implementeret direkte i databasen)
Avatar billede nca Juniormester
01. oktober 2006 - 08:58 #2
Det er desværre hvad jeg også er nået frem til.
Jeg orker ikke at starte forfra på projektet, så jeg har valgt at kryptere hele databasen, når programmet lukkes.
En anden mulighed kunne være datakontroller, hvor hver enkelt felt blev krypteret/dekrypteret automatisk, så basen kun indeholdt krypteret tekst.
Er der nogen der hørt om sådanne komponenter?
Avatar billede coladrenge Nybegynder
01. oktober 2006 - 18:08 #3
Hej
Hvis du har kodet det med ADO så skulle det være ret simpelt at flytte det til en MsSQL (jeg tror at en MSDE vil være en fin database til din løsning). Uden at kende din database så vil jeg sige at den umiddelbart skulle være til at flytte direkte til MSDE.
Avatar billede nca Juniormester
01. oktober 2006 - 20:14 #4
Coladrenge>> Jeg vil ta' et nærmere kik på dit forslag. Jeg synes at du i lige så høj grad som bufferzone har fortjent point. Læg et svar!
Bufferzone>> Jeg har valgt at skærme databasen af ved at kryptere hele databasen med en BlowFish-kryptering og dekryptere den, når brugeren er verificeret af programmet.
Avatar billede coladrenge Nybegynder
02. oktober 2006 - 12:08 #5
Hej
Hvis du er interesseret så kan du sende dit database layout til mig og jeg kan konvertere den til MSDE for dig - men behold dine point. ;-)
Avatar billede nca Juniormester
02. oktober 2006 - 12:51 #6
Coladrenge>> Tak for tilbuddet, men inden jeg kaster mig over MSDE vil jeg gerne ha' sikkerhed for, at sikkerhed er så stor, at databasen ikke kan åbnes, hvis den falder i hænderne på uvedkomne.
Jeg har set, at man nemt kan give sa et nyt password og hvor er sikkerheden så henne?
Avatar billede bufferzone Praktikant
02. oktober 2006 - 15:04 #7
klogt, men en løsning der jo kræver en del ressourcer selvom den givergod sikkerhed
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester