10. oktober 2006 - 22:40Der er
25 kommentarer og 1 løsning
Fjernelse af Windows Vista
Hej Eksperten! Jeg har installeret Windows Vista RC1 32-bit versionen. Jeg har testet og leget med det, og det var da fedt man, men nu vil jeg gerne af med det igen fordi der er ikke mange programmer der virker med det. Er der en måde jeg kan afinstallere det på, uden at formatere?
http://www.eksperten.dk/artikler/1030 en artikel der beskriver hvordan man går tilbage til XP (eller hvad man nu måtte have) uden at skulle formatere.
Synes godt om
Slettet bruger
11. oktober 2006 - 07:23#5
niels du skriver da selv: 4 Herefter kan du hvis du har din XP installeret på C: slette filerne Boot.BAK & Bootsect.BAK samt formatere drevet/partionen hvor Vista var installeret.
så formaterer du da også !
(indrømmet, jeg kendte ikke til denne metode... :o)
henrik_svendsen nej jeg skriver man KAN formatere partionen hvor vista var installeret, ikke at man skal! (det kommer jo an på hvilket filsystem man benyttede til vista installationen)
Synes godt om
Slettet bruger
11. oktober 2006 - 07:47#7
Som jeg har forstået det findes der op til flere versioner ah Vista, men måske tager jeg fejl. However med den version jeg har leget med kan man komme tilbage til ren XP ved at boote op på xP-skiven -> reparer fra genoprettelseskonsol -> fixboot -> genstart, herefter er du tilbage i XP men det ændrer jo ikke den kendsgerning at du kar en NTFS partition der indeholder VISTA, så hvorfor vil du da ikke bare lave en formatering af VISTA partitionen
Synes godt om
Slettet bruger
11. oktober 2006 - 07:57#8
blazer-91 det du tænkte på var vel om man kunne af-installerer vista, ligesom man afinstallerer et almindeligt program, eller de tidligere versioner af windows. ?
i så fald nej, du kan benytte de 2 metoder som både niels hansen og helgec beskriver. Jeg mener dog stadig at du bør formaterer det drev som du har haft vista på, da filerne jo stadig ligger der.
Fordi at jeg har leget en hel del med den og jeg syntes altså ikke at de kommandoer virker optimalt hver gang, men som tidligere skrevet mener jeg også at ha` forstået at der er flere forskellige Vistaer så det kan jo være grunden
Jeg har det sådan, at så lang tid at vista kun kører i de forskellige beta versioner, så kan man ikke være sikker på hvad der er eller bliver gældende i den fremtidige Vista version. Se blot hvilken skæbne "longhorn" versionen fik og dens velkendte boot.ini, som nu hedder en eller anden form for BCDedit
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.