Vi er to internet entreprenøre der mangler en 3. samarbejdspartner til at realisere vores ideer. Jeg vil ikke belyse for meget af ideen før vi er sikre på vi har den rette mand men kan røbe at der er tale om noget kalender funktion med en håndfuld specielle ønsker. Vi forestillede os det skulle laves i web 2.0 for at få den flotteste brugeflade og men kunne evt. også laves i php. Som aflønning snakker vi i dette projekt som i så mange andre i ejerskab du vil blive tildelt 33% ejerskab af projektet. Såfremt nogen er interesseret i at høre nærmere må i meget gerne kontakte mig på jaste @ iscan.dk
Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.
jo det er præcis som at gange bananer og trillebører.
Web 2.0 er et buzzword man bruger om pæne, moderne og dynamisk advancerede hjemmesider.
PHP Er et programmerings/script-sprog.
"Web 2.0" applikationer kan kodes i Php
Det smarte design får du ikke af din udvikler eller af web 2.0 , det beder du din grafiker lave :)
jastr: Min erfaring er at hvis du vil have en god programmør ansat er du nød til at betale ham lidt. Er klar over der er procenter med i det, men som programmør er jeg nød til at sige jeg har været med i de første 50% af den slags projekter. Jeg har i gennemsnit tjent en togbilet per projekt. Et enkelt sted fik jeg en king-size pizza med i købet. Derimod er cirka 95% af det projekter jeg har fået betaling for blevet successer, og 99% af dem er blevet et produkt kunden har været 100% tilfredse med...så jeg er meget stolt over kun at havecirka 1% dårlige/utilfredse kunder :)
Men igen i kan være heldig at der sider en php-hacker et sted og mangler noget at rive i.
Ja undskyld jeg har udtrykt mig forkert. Men det jeg ville opnår ved at bruge ordet php var helt og almindelige kedelig web 1.0 eller bare på traditionel hvis. Men i såfald hvad ville i tro det ville koste at udvikle et kalender modul?
Jeg lavede engang et simpelt reservationssystem hvor man kunne reservere et musiklokale 1 timer 1 gang om ugen og det blev så præsenteret på en grafik kalender på siden. Kalenderen fik de for 2500kr.
Har også engang været igang med et projekt, som blev afbrudt fordi kunden gik i betalingsstandsning. Men der skulle vi lave et system hvor folk kunne oprette en kalender de kunne lave aftaler i, hvor deres chef og sekretær havde adgang til med forskellige rettigheder og kunne tilføje, rette eller fjerne aftaler alt afh af permisions på de enkelte kalendre. Et ret komplekst system, det ved jeg ikke rigtig om du kan fornemme. Men det projekt måtte de betale 30.000kr for, hvilket stadig er ekstremt billigt for et specialsyet program i den klasse.
Og så vil jeg lige undskylde hvis mit indlæg lød lidt hårdt var ment som svar til abruscato og ikke som kritik af dig.
Hvis du er intresseret i at indhente et tilbud skal du være velkommen på mail@mc-solutions.dk alt hvad du sender til den adresse vil selvfølgelig blive behandlet fortroligt.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.