Avatar billede technohead Nybegynder
21. maj 2001 - 17:44 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Hjælp til proxy deling af INET

Ja, nu har jeg så rodet rundt med at få Wingate til at virke i 3 dage, men uden held. Det har virket mange gange før men nu vil det bare ligesom slet ikke lade klienterne komme på nettet.

Så hjælp, og jeg blir glad, det behøves ik være wingate der skal klare ærterne, men ALT hvad den kan skal også kunne klares fra evt. andre foreslag til inet delings programmer, da jeg ser ICQ, MSN, FTP, og mail access meget vigtig fra klienterne..
Avatar billede wheeler0310 Nybegynder
21. maj 2001 - 17:55 #1
Windows programmer har det jo med en gang imellem at skulle afinstalleres og geninstalleres. Det gælder sikkert også Wingate. Hvis alt andet ikke virker bør det måske prøves!!!
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
21. maj 2001 - 18:03 #2
prøv at følge denne guide istedet for at bruge et program:
http://www.danbbs.dk/~duelund/pcinfo/ics/index.htm
Avatar billede technohead Nybegynder
21. maj 2001 - 18:05 #3
er prøvet og fungere ikke.. Jeg har prøvet op til flere gange. Senest geninstallerede jeg hele Windows på ny. Nu har jeg også lige prøvet SyGate, heller ik her var der bid. Internet explorer giver bare en \"Siden kan ikke viss\" fejl, og det gælder for både wingate og SyGate, + 100 andre programmer jeg har cyklet igennem. Når man køre diagnosis værktøjet i sygate, siger den forbindelsen er ok til serveren, så derfor fatter jeg totalt minus af hvad der er galt.
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
21. maj 2001 - 18:08 #4
hvilket styresystem bruger du? hvordan har du lavet dit netværk?
Avatar billede technohead Nybegynder
21. maj 2001 - 18:15 #5
ok, jeg køre WIN98 SE og ønsker IKKE at bruge den internet deling der er med der, fordi den ikke giver adgang til nok funktioner for klienterne.

Mit netværk består af:

Pcer med inet deling
inetserv : 192.168.0.1 (pcer der skal køre internet deling)

pc1 : 192.168.0.2 (FTP server)

pc2 : 192.168.0.3 (Web server)

pc3 : 192.168.0.4 (klient)

pc4 : 192.168.0.5 (klient)

pc5 : 192.168.0.6 (klient)

Alt netværkstrafik er pver TCP/IP...
Avatar billede technohead Nybegynder
22. maj 2001 - 12:48 #6
har fundet en løsning
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester