Avatar billede sb6000 Nybegynder
26. december 2006 - 15:29 Der er 4 kommentarer

Anbefaling af router til StofaNet. WAN, LAN og ip-telefoni.

Har nogen en anbefaling af router til StofaNet? Udover trådløs skal den også have mulighed for tilkobling af 2 almindelige analoge telefoner (til senere ip-telefoni).
Jeg har selv fundet "D-Link 54 Mbps trådløs VoIP Gateway - DVG-G1402S", men efter at have læst lidt på diverse fora er jeg i tvivl om man altid vil kunne have held med alle routere. Nogen steder har jeg set konkrete modeller omtalt som om at de vil ikke fungere i et Stofa-miljø og andre steder skrives det som om at alle routere vil kunne fungere. Hvis nogen har konkrete erfaringer med ovennævnte model så hører jeg gerne, men ellers hvad der kan anbefales.
Avatar billede shooter Novice
26. december 2006 - 22:14 #1
hvornår skal du have IP telefoni?
Hvis jeg var dig ville jeg købe en alm. Linksys wrt54g router og sætte den op. Når du får IP telefoni får du nok en router fra din IP leverandør der indeholder den nyeste teknologi og er konfigureret lige præcis som den skal være. Denne sætter du bare ind foran din wrt54g og du er sluppet for VOIP konfigurereringsmareridtet og med en lille smule held kan du beholde al din trådløse sikkerhed uden at skulle konfigurere det om.
Dette er hvad jeg selv lige har gjort her i julen (dog ikke på stofanet - hvor forskellen er at du hos stofa skal have sat routerens MAC adresse til at være "always on")
Avatar billede sb6000 Nybegynder
27. december 2006 - 00:07 #2
IP-telefonien skulle gerne være snarest. Og min tanke er at jeg kan nøjes med en router der kan det hele: lan, wan og telefoniudgange; i stedet for at købe flere enheder. Jeg har i dag en D-Link 604 (men har fremover også behov for trådløs), hvis mac-adresse er tastet ind på "always on" og det fungerer fint. Jeg får ikke noget nyt udstyr af en kommende IP-leverandør. Telefonien bliver nemlig gennem Debitel-ip.dk (har jeg sat op hos familie blot med en adapter efter modemet og det fungerer rigtigt godt og de har også StofaNet). Så det vigtige i mit spørgsmål er således om nogen har konkrete erfaringer med D-Link DVG-G1402S i forhold til StofaNet eller kender til andre produkter der kan anbefales/man ved virker under StofaNet. Jeg tror egentlig at det virker, men som tidligere skrevet så er der en del indlæg, hvor folk ikke kan få det til at fungere og det er immervæk en investering på ca. kr. 800. Så jeg hører gerne fra nogen som har konkrete erfaringer med produktet eller produkter der kan det samme når det er med StofaNet det skal fungere.
Avatar billede shooter Novice
27. december 2006 - 01:06 #3
OK
overvej "Linksys Wireless-G Broadband Router With 2 Phone Ports WRTP54G"
Jeg er aldrig blevet skuffet over linksys'produkter. Jeg har hjulpet mange med at sætte linksys op (dog ikke denne) og det virker bare. (Den er godt nok dyrere end d-link's - meeennn)
Jeg har også fået en enkelt til at smide sin D-link ud og købe en linksys i stedet - det har han ikke fortrudt.
Jeg er også sikker på at hvis hardwaren er i orden vil det virke på stofanet. Så kom ud over stepperne.
Avatar billede sb6000 Nybegynder
27. december 2006 - 14:01 #4
Ok. Jeg har nu købt den du anbefalede (jeg får den fredag). Jeg talte også med Debitel-ip.dk og de supporterer Linksys (og ikke D-Link længere). Godt nok ikke den omtalte model, men de kommer snart med en vejledning. Det tror jeg er godt for det kan godt være noget avanceret og det er også det folk oftest har problemer med. Jeg melder mig forhåbentlig ikke mere på sittet, med mindre det altså driller på fredag, men så er der jo nok nogen der kan hjælpe :-). Tak for svarene.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester