Avatar billede tulip Nybegynder
09. februar 2007 - 19:04 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Nægter adgang til mappe?

Hej.
jeg sidder her med min lillebrors computer og har et problem.
Først havde vi lavet 2 brugere på computeren, med den ene bruger lavede vi så en mappe. Senere slettede vi den bruger fordi det kun var nødvendigt med en. Men fra den bruger der er tilbage bliver det nægtet adgang når jeg prøver at gå ind i den.
jeg har prøvet at starte op i fejlsikret tilstand og logge ind som administrator, men der  bliver stadig nægtet adgang.
Det er en HP pavillion computer, med Windows XP Home Edition.
Håber meget på at få hjælp...



Tulip
Avatar billede tulip Nybegynder
09. februar 2007 - 19:05 #1
Altså der bliver nægtet adgang når jeg går ind i mappen
Avatar billede hmortensen Nybegynder
09. februar 2007 - 19:08 #2
I fejlsikkret tilstand, tag egenskaber på mappen, og vælg sikkerhed. Her kan du vælge at overtage ejerskab, hvorved du kan sætte nye rettigheder.
Avatar billede hcma Novice
09. februar 2007 - 19:21 #3
Avatar billede tulip Nybegynder
18. februar 2007 - 13:14 #4
mange tak for hjælpen
Avatar billede hmortensen Nybegynder
18. februar 2007 - 13:16 #5
Det var så lidt.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester