15. februar 2007 - 20:19Der er
7 kommentarer og 2 løsninger
Slå systemlyden fra?
Hej
Jeg bruger Windows 2000.
Er det muligt én gang for alle at slå den irriterende bip-systemlyd fra? Det er den bip-lyde der kommer "inde fra" computeren - altså ikke en .wav lyd. Lyden kommer bl.a. når jeg modtager post, tømmer skraldespanden, og, når der kommer en alert.
Jeg har været i Control Panel > Sounds and Multimedia og slå lydende fra + genstartet, men det har ikke fjernet lyden. Derfor tvivler jeg på, at det er her jeg fjerner denne lyd... hvis det overhovedet er muligt.
Du kan få en guide til hvordan det gøres i XP - jeg ved ikke om det er helt det samme i 2000. Du skal godt nok i kontrolpanel - lyde. Men du skal finde det sted hvor der vælges en lydtema og vælge "Ingen lydtema" I Xp er det fanen lyde den findes under. Har du også slået det fra?
Det med at deaktivere systemhøjtaler (+ beep) ser ud til at have løst problemet.
Er det ok, at jeg deler pointene mellem mcgoat og tpo? ....synes nemlig at det med Vis skjulte enheder var med til at hjælpe.
Hvis ja.....tpo post et svar, hvis du vil have halvdelen af pointene.
Mvh. Martin
Synes godt om
Slettet bruger
16. februar 2007 - 12:41#9
:-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.