Avatar billede bimbo111 Nybegynder
08. april 2007 - 23:17 Der er 14 kommentarer og
1 løsning

Usb enhed ikke genkendt

Min fatter installerede en anden usbdriver, han skulle bruge til noget kamera han havde lånt, og nu er den helt gal med usb portene. Jeg har prøvet at fjerne hele svineriet i enhedshåndtering og den har kørt det automatisk ind igen, men uden nogen effekt. I starten var det kun lagerenheder - Min mp3 eller kamera virkede ikke, men nu har den simpelhen ødelagt min lille usbnetadapter, og min mp3 giver stadigvæk meddelelsen "Usb enhed ikke genkendt" hver gang den sættes i. Samme problem med alle portene, det eneste der virker lige nu er min mus/tast, der sidder i en bagport. De skal dog bruge lidt tid på at vågne ved loginskærmen, men efter en 20/30 sek. er de oppe og køre.

Hvordan får jeg det til at blive normalt igen???
Point gives når mine usbporte virker som sædvanelig.
Avatar billede bimbo111 Nybegynder
08. april 2007 - 23:24 #1
Jeg er igang med sfc /snannow håber det virker...
Avatar billede bimbo111 Nybegynder
08. april 2007 - 23:34 #2
Det hjalp IKKE.
Avatar billede tafkab Nybegynder
08. april 2007 - 23:35 #3
Var der ikke en cd med til maskinen med drivere på ?
Avatar billede bimbo111 Nybegynder
08. april 2007 - 23:42 #4
Hvis du har msn så tilføj mig lige: bj.wiegell@mail.dk og jo, det var der nok, men den er jeg ikke i besiddelse af, det er en medion og der er ingen usb drivere på deres hjemmeside. Men kan man ikke forestille sig at man vil kunne finde dem et andet sted? Bundkortet er vist et asus
Avatar billede tafkab Nybegynder
08. april 2007 - 23:51 #5
Øh nej jeg vil da ej - meningen med eksperten er at man løser problemerne her?

Hvilken Medion er det?
Avatar billede bimbo111 Nybegynder
08. april 2007 - 23:54 #6
Nåja, rolig nu.. Men det er en medion 1163 og bundkortet er et msi ms 7048, men så vist jeg husker virkede usbdriverne lige efter xp installation. Eller også var det efter jeg fik mediaplayer 11, som vist også har drivere, men den har jeg prøvet at reinstallere.
Avatar billede tafkab Nybegynder
08. april 2007 - 23:58 #7
Jeg kan slet ikke finde noget om MD1163 og de plejer at have driverne derinde - har du evt. prøvet at gå derind og indtaste serienummeret?

http://www1.medion.de/downloads/?lang=dk_neu
Avatar billede bimbo111 Nybegynder
09. april 2007 - 00:01 #8
Jeps... Jeg har installeret alle driverne dengang jeg fik XP på, og jeg har prøvet at installere cardreaderen en gang til, men der er slet ikke noget om usb.
Avatar billede tafkab Nybegynder
09. april 2007 - 00:02 #9
Og finder den intet til dig?
Avatar billede bimbo111 Nybegynder
09. april 2007 - 00:07 #10
Nej der er intet.
Avatar billede off-line Nybegynder
09. april 2007 - 00:14 #11
"Jeg har prøvet at fjerne hele svineriet i enhedshåndtering"
Dægger det at du har fjernet alle (samtlige) USB eneder i enhedshåndtering?
Hvis ikke, så prøv at gøre det.
Avatar billede off-line Nybegynder
09. april 2007 - 00:18 #12
Ellers prøv at se på denne side: http://www.usbman.com/Troubleshooter%20General.htm
Avatar billede hcma Novice
09. april 2007 - 10:12 #13
og så kommer det dumme spørgsmål: usb-porte  hvor? front eller bag ?
Avatar billede bimbo111 Nybegynder
09. april 2007 - 16:10 #14
ingen virker. Jeg har nu skaffet medion cden, reinstalleret systemet, sat biosen i failsafe og det virker stadig ikke... Der står dog noget i medionfolderen om en slags sikring hvis usbenhederne bruger for meget strøm?
Avatar billede bimbo111 Nybegynder
09. april 2007 - 17:28 #15
Nejnejnej... Efter tolv timers intensiv fejlfinding viser det sig at være usbkablet.... pik og patter!!! Men tak for assistancen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester