Avatar billede Rune Sommer Mester
27. maj 2007 - 18:04 Der er 18 kommentarer og
1 løsning

Ubuntu ekspert søges til mange spørgsmål:

Jeg har lige installeret min aller første Linux. Ubuntu v7.04 blev vinderen.

Nu melder der sig bare en hulens masse spørgsmål som jeg håber nogen kan svare på. Der gives 10-20 point pr. spørgsmål.

1.0. Når jeg skal have fundet skærm-driveren til min dell Latitude X1 kommer der en masse valgmuligheder ang. styresystem: Enterprise linux, suse linux, linux 8.0, 9.0 osv.. men ingen Ubuntu linux.
Hvad skal jeg vælge der, for at finde den rigtige skræmdriver?

1.1 min skærm bliver vist i 1024*768 men det er en wide-screen der er beregnet til 12xx * 768. så al min tekst er langstrakt. Når jeg forsøger at ændre instilingerne i system --> Skærmopløsning kan jeg ikke vælge andet end 1024*768. Hvad gør jeg?

1.2 Hvordan installerer jeg driveren (hvis jeg kan finde den) til denne Ubuntu? Gerne udførlig forklaring, da jeg stadig er 100% linux-analfabet.

2.0 Hvordan installerer jeg almindelige programmer på Ubuntu?

3.0  Hvad ER KDE / GNOME? 

3.1 Kan man bruge f.eks. KDE på forskellige linux-versioner som Ubuntu, SuSE, RedHat?
Avatar billede Rune Sommer Mester
27. maj 2007 - 18:13 #1
4.0 Hvordan får jeg den til at starte windows op pr. default?
Jeg ved, at jeg kan gå ind i boot-filen via:
(Applications, Accessories, Terminal), and type in: sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Men hvad skal jeg så gøre der, for at ændre default til windwos XP startup?
Avatar billede superwulff Nybegynder
27. maj 2007 - 18:17 #2
Tilykke med din nye GNU/Linux.

Skiftede selv til Ubuntu på min dell pc og har aldrig været andet end tilfreds.

1-1.2: Dell har et supportforum specielt tilegnet GNU/Linux brugere, spørg der. Det foregår ganske vist på engelsk, men det er meget nyttigt. http://www.dellcommunity.com/supportforums/board?board.id=sw_linux

2.0: Du kan ikke installere dine Windows programmer på GNU/Linux. Programmer til GNU/Linux kan du fx. installere via Add/Remove eller "Synaptic Package manager". De findes et sted i start menuen. Du kan få programmer til Linux der kan ca. det samme som dem til windows, faktisk ofte mere. Og de er gratis.

3.0 KDE og Gnome er såkaldte "Desktop Enviroments" altså skrivebordsmiljøer. Det du kigger på, altså computerens grafiske brugerflade. Ubuntu har som standard Gnome. KDE eller Gnome er en smagssag og det er en endeløs diskussion. Bruger selv KDE fordi jeg syntes det ser bedst ud, men igen, en smagssag

3.1 KDE og Gnome kan man mig bekendt anvendes på alle GNU/Linux distributioner, det er bare at vælge
Avatar billede Slettet bruger
27. maj 2007 - 22:16 #3
1.1 Du kan justere den slags i /ect/X11/xorg.conf. Åbn filen og konfigurer den med den opløsning du ønsker, gem, luk. Genstart Gnome med Ctrl+Alt+Backspace. System --> Skærmopløsning....

2.0 Den letteste måde at installere alle de programmer man  lige mangler er at bruge Automatix2. Du kan selv lige google den. Det er kort sagt et program du kører, hvor du bare skal markere de programmer du gerne vil have installeret. Så er det bare at klikke OK og læne sig tilbage. Ubuntu kommer med flere programmer de kan hjælpe med programinstallation, men når du bliver lidt mere garvet, kommer du til at elske Apt (google igen). Du kan godt installere KDE på Ubuntu, men du kan også vælge Kubuntu i stedet. Den har KDE som standard.
Avatar billede Rune Sommer Mester
28. maj 2007 - 02:21 #4
Gode svar i kommer med:

60 pts. til superwulff
35 pts. til palau

svar = points.
Avatar billede Slettet bruger
28. maj 2007 - 09:10 #5
Jeg springer over :-)
Avatar billede superwulff Nybegynder
28. maj 2007 - 15:39 #6
Jeg er bare glad for at kunne hjælpe.

Kubuntu er  teorien Ubuntu med KDE, men Kubuntu er en utroligt ustabil distro, det kan derfor kun anbefales at installere Ubuntu og derefter KDE, da det er mere stabilt og har flere muligheder.

Du bruger bare pointene på noget mere fornufigt men drik nu ikke det hele op på en gang.
Avatar billede Rune Sommer Mester
28. maj 2007 - 16:24 #7
Hmmmm.... Jeg havde ellers håbet, at kubuntu var blevet mere stabil efter den her version 7.04. Jeg har nemlig også læst, at den VAR mere ustabil.... men det er der måske ikke blevet rettet meget op på!

Men hvis jeg beslutter mig for Ubuntu igen - og så med KDE-installationen - kan jeg så dual-boote mellem disse to desktop-environments? Og gøres dette fra login-konsollen?


Jeg prøvede nemlig at installere Kubuntu-desktop via Ubuntu med den der synaptic-installer. Derefter startede den op i KDE, men GNOME overtog desktoppen igen. Der var desuden installeret et hav af flere programmer i selve gnome-desktoppen.
Avatar billede Rune Sommer Mester
28. maj 2007 - 16:25 #8
Har også oprettet en tilsvarende tråd her:
http://www.eksperten.dk/spm/780525

hold da helt op, der er mange nye spørgsmål som friskpresset Linux-bruger. :D
Men når det basale bare virker, så er det jo bare et spørgsmål om tid, før linux overtager flere og flere af hverdagens gøremål for til sidst at overflødiggøre Windows (hvilket er min langsigtede drøm).
Avatar billede Slettet bruger
28. maj 2007 - 16:51 #9
Hvis du ikke kan få Ubuntu til at køre KDE, har du muligvis glemt at installere en eller anden pakke.

Det er sådan set ikke en dualboot du er ved at lave. Det er bare en linux med flere forskellige skrivebordsmiljøer / desktoppe. Det er der ingen problemer i at bruge. Faktisk er der mange linux-distroer der som standard kommer med flere forskellige desktoppe. Ja, du kan vælge mellem de forskellige desktoppe når du logger ind.

Hvis du gerne vil køre "Ubuntu" med KDE, kunne du oververe Simple Mepis i stedet. Den er sådan set ok, hvis man kan lide KDE.(hvilket jeg ikke kan :-) )
Avatar billede Rune Sommer Mester
28. maj 2007 - 17:27 #10
Simpel Mepis? Er det også ngoet jeg kan installere via synaptic-installationsprogrammet?
Og så vil jeg i teorien have valgmuligheden mellem 3 forskellige desktops:
gnome, KDE og SM ?
Avatar billede Slettet bruger
28. maj 2007 - 17:56 #11
Nej, Simply Mepis er en distro ligesom Ubuntu. Den er bygget på Ubuntu, men altså bare med KDE.

http://www.mepis.org/
Avatar billede superwulff Nybegynder
28. maj 2007 - 19:20 #12
Iøvrigt, hvis du vil have en god KDE Distro skulle du prøve at overveje den nye Fedora Core 7 der kommer en af dagene. Den skulle efter sigende være den bedste KDE distro (smag og behag). Anyway, den skulle være super stabil og nem at installere.

Det der med at overflødiggøre windows.

Hvad er det i Windows du har brug for, som du ikke har i Linux? kig evt. her. http://godtigang.linuxin.dk/ der er vist også en liste over hvad paraleller i Win / GNU/Linux, dvs. der står nogle Win programmer og nogle Linux alternativer.
Avatar billede Rune Sommer Mester
28. maj 2007 - 19:30 #13
Fedora Core 7, kan den installeres på en udvidet partition på harddisken? og dermed vælges som 3. styresystem i boot-menuen?

Jeg har efterhånden regnet ud, at "KDE distroen" betyder, at det er en bestemt slags programmer der følger med denne distribution, og det samme med hvordan tilgangen til systemerne er.

Nu er mange ting faktisk gået ret godt de sidste par døgn. Jeg lærer lidt nyt hvert minut i disse dage. Og så stødte jeg ind i, hvordan Java-plugin skal installeres til firefox... og her er jeg så gået kold nu.
Avatar billede Slettet bruger
28. maj 2007 - 20:19 #14
Her:

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty

Så kan du også få lært at bruge terminalen/konsollen/kommandolinien :-)

Du skal muligvis lige tilpasse kommandoerne til Kubuntu, hvis det er den du installerer det i. Det hele virker umiddelbart til Ubuntu.
Avatar billede superwulff Nybegynder
29. maj 2007 - 12:46 #15
Jeg ved ikke så meget om hvor mange OS'er man kan have, men jeg vil umiddelbart sige at du kan have så mange du vil. Hæng mig ikke op på det, men det tror jeg.

Skifter selv til Fedora 7 når den udkommer omkring d. 30. maj.

Kan Java ikke installeres via Apt-get kommandoen? (se evt. ubuntuguiden for info om apt-get)

bare et gæt men prøv at åbne terminalen og skrive sudo apt-get install java.

Ved ikke om det virker, har ikke prøvet men det må da være noget i den retning
Avatar billede Rune Sommer Mester
29. maj 2007 - 15:55 #16
Jeg læste i går om en mand, der nævnte, at man kunne dele en harddisk op i maks 15 partitioner. Derved kunne han have cirka 12-13 OS'er installeret - hvilket han så også havde.

Jeg fik installeret Java ved et uheld, men jeg lærte da lidt af processen :D

Og nu har jeg også fået installeret automatix. Det installationsprogram indeholder langt det meste jeg har brug for som nybegynder. Så dette program er jeg glad for indtil videre. Nu er jeg så gået i gang med printeren :D

http://www.eksperten.dk/spm/780632
Avatar billede superwulff Nybegynder
29. maj 2007 - 17:45 #17
Haha.. 13 OS'er. Måske lige lidt voldsomt, men du har vel heller ikke brug for mere..


Hvis din harddisk er tilpas stor kan du jo prøve!
Avatar billede Rune Sommer Mester
29. maj 2007 - 23:08 #18
points gives hermed til... dem der vil ha' nogen. Dvs. mig selv. Hvis i andre fortryder og også gerne vil have en slat, så bare sig til.

Hehe. Næh nej. Jeg har skam nok i de her 2 OS indtil videre. :D
Måske jeg også en gang når jeg bliver pensioneret om 1000 år får tid til at nærstudere Mac OS'et.
Avatar billede Rune Sommer Mester
29. maj 2007 - 23:08 #19
....
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester