Avatar billede hto78dg Nybegynder
13. juni 2007 - 12:47 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

MX-record på Windows 2003 SMTP server?

Hej eksperter

Vi har fået sat en mailserver op (ganske alm. SMTP server) som skal sende nyhedsbreve ud til folk. Problemet er at rigtig mange steder ryger mailen i spamfilteret. Vi har fået oplyst at der sikkert skal oprettes en MX record. Hvordan pokker gør vi det?
Avatar billede screem_brille Novice
13. juni 2007 - 12:55 #1
en mx record benyttes KUN ved modtagelse (MX = Mail eXchange) og den record fortæller andre SMTP servere hvilken IP adresse SMTP serveren har.

Hvis dine udsendte mails mærkes som spam, er det mere en SPF record du skal have.
Avatar billede hto78dg Nybegynder
13. juni 2007 - 12:57 #2
Hmmmm hvordan pokker laver jeg så sådan en?
Avatar billede screem_brille Novice
13. juni 2007 - 13:24 #3
Avatar billede hto78dg Nybegynder
13. juni 2007 - 13:44 #4
Thx. Det går jeg straks igang med at se på.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester