16. juni 2007 - 12:15Der er
6 kommentarer og 2 løsninger
Kan spamrobotter læse og forstå javascriptkode?
Hej!
Jeg har netop lavet en mail-formular, hvor der kører validering i javascript med popup box, hvis et felt ikke er udfyldt, eller det ikke er udfyldt korrekt. Helt præcist har - jeg måske lidt - høkeragtigt lavet et script, der undersøger, om et indtastet CVR-nummer er korrekt indtastet. Mit spørgsmål er så, om en spamrobot kan gennemskue beregningerne i scriptet og så udfylde det med et cvr-nummer, som i teorien ville passe og så ellers smide det sædvanlige poker, casino, viagra shit i min mailbox i de øvrige felter? Eller bør denne cvr-validering være nok til at holde spamrobotterne væk?
Hvis det ikke er nok, har I så forslag til, hvad jeg kan gøre for at spamsikre. Jeg har hidtil brugt et script (i php), der autogenerer et billede med en tekst, som så skal udfyldes magen til (I kender det sikkert), men jeg vil gerne udover denne mindre brugervenlige hurdle.
Robotter læser kildekoden på samme måde som vores øjne læser den, dvs. står fx. en mail eller "andre personlige ting" direkte ordret i kildekoden kan robotten læse det.
hmm10 har helt ret, da robotter ikke har tid til at være så avancerede, at de kan æse script-kode ...
-- måske kan nogle bots gennemskue helt basale javascript-funktioner som konkatenering af tekstsrenge, men det er helt udelukket at en spambot, der jo nødvendigvis skal traversere mylliarder af sider på sekunder har tid til at analysere en javascript-kode, hvis den bare er en anelse avanceret (faktisk er allerede konkatenering voldsomt avanceret i forhold til den slags !-)
Uanset om de kører 24/7 eller kun 3 timer pr. år er det fuldstændig udelukket, at andet end en serverpark bestående af hundredevis af Crays, vil have kræfter til at dekode andet end det, der kan hentes fra _simple_ tilføjelsesprogrammer, det kunne f.eks. være et ocr-program, så måske kan billeder ocr'es af visse bots, men næppe de, der bruges i almindelig spam eller for den sags skyld google !-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.