29. september 2007 - 22:33Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Vedvarende betaling til medlemsskabsside
Hej Folkens.
Jeg skal have fundet den bedste løsning til et dansk betalingssite. Det er en medlemsskabsside, med månedlig brugerbetaling. Det skal være muligt at trække et antal hver måned, samt også trække 1 engangsbeløb.
Hvem bruger man til dette formål. Jeg har tænkt på paypal, men ved ikke hvordan de håndtere danske kort, da min målgruppe er danskere i alderen 16-40. Dvs. det er standard danske kort, dankort, visa, visa electron osv.
Hvad skal man bruge af system til at håndtere alt dette ?
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Tror nok det er www.fribetaling.dk Bacardil henviser til... Det er også dem jeg vil anbefale, da du ikke skriver hvor mange medlemmer der er tale om... men de er også de billigste
Dibs er de største på det danske marked, så der kan du være sikker på at få em god oplevelse, men spørgsmålet er om du ikke betaler det samme for 6-12 måneder hos dibs og 24 måneder hos fribetaling.
Men ellers kan dibs anbefales, de er dyre, men de er også dem der er størst på marked og de ved hvad de snakker om.
Jeg har læst lidt omkring fribetaling, og bider mærke i følgende.
"Du har brug for en indløsningsaftale med PBS, og denne aftale tager PBS et mindre beløb. Dertil kommer at PBS tager en transaktionsafgift som afhænger af korttype og fra hvilket land betaleren kommer. Du kan se de præcise priser som PBS tager her. Priserne for indløsningsaftalen er de samme uanset hvilken betalingsgateway du anvender."
Dibs kræver det samme. hvad er sådan en indløsningsaftale, og kan man ikke oprette betaling online uden at man er registreret som virksomhed. ?
Det er vel fair nok at holde indtjening og udgifter sammen. Så bliver det sku bare en kedelig erfare at have multiple sites som alle er bundet i 24 måneder :(.
ku blive en grim fiasko hvis det er worst case scenario he he
Nu er PBS ikke meget for, at lave noget uden at kunne sende en regning, så det tør jeg ikke love :D
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.