Avatar billede cheetahrian Nybegynder
18. marts 2008 - 10:23 Der er 18 kommentarer

Langsomt netværk

Vi har et lille netværk på 3 kontor- og 4 maskincomputere, der køre meget langsomt når vi skal finde filer på hinanden. Den ene af kontorcomputerne fungere som en miniserver med alle filerne liggende (ca. 16000stk diverse tegninger fordelt i mapper). Men det kan tage op til flere minutter at søge i mapperne for at få en filliste frem, afhængligt af hvor mange der er, men der skal ikke ret mange til at for det går meget langsomt.
Er der noget man kan gøre? Vil det hjælpe med en rigtig serverløsning, ikke fordi kontorcomputeren er presset, men det tager for lang tid at søge efter fillisterne i mapperne.
Håber i kan hjælpe..
Avatar billede noob2003 Nybegynder
18. marts 2008 - 10:51 #1
1. 2003 server med hardware så som SCSI eller SAS harddiske.
2. optimere netværk, hvis i kør 100Mbits og det er sløvet så overveje at skift til 1000Mbits og sikre netkabler kan benytte det.
Avatar billede anddk Praktikant
18. marts 2008 - 10:56 #2
Det vil jeg også mene, få en lille 2003 server men hurtige diske (og noget seriøs backup.)
Avatar billede cheetahrian Nybegynder
18. marts 2008 - 11:05 #3
Der er ikke noget gøre for at optimere det vi køre med allerede..
Vi har nogle gange været udefor at når vi har leget med det kan vi få det til at køre hurtigt et stykke tid.. men det har kun været 1 time eller en halv dag. Vi vil jo helst ikke smide en masse penge i en server og det så ikke bliver bedre.
Kan man evt. sætte en gammel computer op som server og afprøve det, eller skal man have en "rigtig" server for at kunne mærke en forskel..
18. marts 2008 - 11:29 #4
Dvs. når der først ER skabt forbindelse så er det hurtigt nok ?

... har I nogen Firewall "internt" ?

Prøv evt. at install [NetBEUI-protokol] i egenskaber for netværk.
18. marts 2008 - 11:30 #5
Nu skriver du "...16000stk diverse tegninger fordelt i mapper). ..." - har du/I en fornuftig BackUp ?
"Rigtige Mænd Tager Ikke Backup - Rigtige Mænd Græder Tit..."
Avatar billede noob2003 Nybegynder
18. marts 2008 - 11:52 #6
forresten QoS pakkeplanlægning under netkort egenskaber kan lave forsinkelser, og den må godt blive slettet.
Avatar billede cheetahrian Nybegynder
18. marts 2008 - 11:58 #7
Det vi har prøvet er at aktiver nogle forskellige services i windows og sætte diverse indstillinger i netværksegenskaber ens, istedet for auto-indstillinger, og det har nogle gange hjulpet, men kun kort tid..

Vi har en router ellers kører vi ikke noget på computerne udover "Norton Protection Center" på dem, det skulle kun være antivirus, men der er vel en smule på dem (wormprotection, etc.)

Vi køre med både med TCP/IP og IPX/SPX/NetBIOS protekoller.

Med hensyn til backup køre vi 2 backups dagligt på en ekstern netværksdisk, 1 incrementel og 1 copy, så det håber vi skulle være nok, men man kan jo aldrig være 100% sikker..
Avatar billede noob2003 Nybegynder
18. marts 2008 - 12:20 #8
det kan jo være et problem med routeren, hvis er er koblet til den allesammen.
at den ikke er bygget til jeres store trafik med filer.
Avatar billede noob2003 Nybegynder
18. marts 2008 - 12:22 #9
er er = alle er
Avatar billede cheetahrian Nybegynder
18. marts 2008 - 12:51 #10
Vi har på nuværende tidspunkt en router-4port og en switch-8 port. alle porte er i brug og vi har en computer mere der skal tilsluttes, så vi skal ud at ha investeret i en ny switch, kan det give noget mærkbart. Vi har ikke ret meget traffik på netværket, og det er små filer der sendes(ca. 50-250kb).
Vi har set på en gigabit switch "Linksys 24-Port SRW2024" ville det måske kunne hjælpe?

Vi prøvede at slå QoS pakkeplanlægning fra og så virkede det hurtigt igen, fandt fillister med det samme, men det holdt kun 5min..
18. marts 2008 - 13:04 #11
Tanke/forslag:
Kører I med dynamisks IP Adresser på alle PC'er ?

Sæt dem evt. til statiske - i en eller anden smart rækkefølge *S*

Når der skal "kaldes" på den såkaldte miniserver så kald vha den IP adresse

\\XXX.XXX.XXX.XXX

???
18. marts 2008 - 13:05 #12
"Dvs. når der først ER skabt forbindelse så er det hurtigt nok ?" ???
Avatar billede cheetahrian Nybegynder
18. marts 2008 - 14:00 #13
Når vi skal åbne en tegning på en af de andre computere, bruger den lang tid på at søge filerne igennem når vi åbner en mappe, men når den har fået fillisten og vi åbner filen fra fjerncomputeren går det hurtigt nok. Det er når den skal åbne mappen vi skal side og vente på "lommelygten" bliver færdig, kan tage op til et par minutter når i de større mapper.
18. marts 2008 - 14:55 #14
Bruger I 'mappede' forbindelse - eks. S:\bla bla bla

eller direkte via miniserverens navn/IP ?

\\\\XXX.XXX.XXX.XXX\bla bla bla
Avatar billede cheetahrian Nybegynder
18. marts 2008 - 15:04 #15
Vi bruger mappede forbindelser, vi har et netværksdrev på computerne der er peger på den overordnede tegning-mappe.
Avatar billede cheetahrian Nybegynder
18. marts 2008 - 15:07 #16
Hastigheden er den samme om jeg bruger netværksmappe eller \\XXX.XXX.XXX.XXX\bla bla bla
18. marts 2008 - 15:23 #17
Mhhh... vildskud:
Prøv UDEN rigtig Internetforbindelse (stikket ud) - Sluk/tænd routerbox - Genstart relevante PC'er ...

Hvad så ?
Avatar billede anddk Praktikant
18. marts 2008 - 18:16 #18
Kan måske også være antivirus, prøv evt. at slå det fra et styke tid. Check også Windows firewall er slået fra.

Kan måske også være en halv dårlig switch ?

Måske i kun har problemet når i tager backup også arbejder på system samtidigt, det belaster jo netværk og server.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester