Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Tja det fremmer jo nok ikke hastigheden, at den skal ind og hente index2 og ikke et direkte index
kører frisk og frejdig op til 98% og går så i stå
84,9 kb skulle jo ikke være nogen tung side, så mon ikke det er serveren, som har en dårlig forbindelse, det ser nemlig ud til at der er lange ophold i load.
Serveren fejler vist ikke noget, det er en tdc server og den pinger rimelig hurtigt. Mere sandsynlig er de mange perifere servere med bannererne og tælleren, prøv at droppe dem og se om ikke det hjælper.
Synes godt om
Slettet bruger
28. juni 2001 - 00:53#11
Er det en tdc server så forstår jeg bedre pauserne i download ;o)
Synes godt om
Slettet bruger
28. juni 2001 - 00:54#12
Når den går helt i stå ved 98 % download, så tyder meget på at det også har sin indvirkning, at der skal hentes info fra andre servere.
en anden ting som ikke har noget med spørgsmålet at gøre,
siden ville nok være en del næmmere at huske hvis du havde et .nu domaine (understøtter æ, ø & å) så i stedet for: http://www.laesoe-portal.dk/ ville den se sådan ud: www.læsø-portal.nu
Tak for pointene. Jeg har lige været inde på portalen igen og konstateret at den er blevet meget langsommere end den var tidligere, men på en hel anden måde. I løbet af de første 4-5 sekunder kommer reklamebanneret foroven og intet andet. Browseren skriver udført i bunden og der ses ingen aktivitet overhovedet. Derefter går der så fra 10 til 30 sekunder alt efter hvilket link man har klikket på og så kommer siden pludselig frem på en gang. Det er ikke særlig smart, jeg var lige ved at klikke væk da jeg troede hele portalen var tømt for alt andet et banneret.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.