10. marts 2009 - 09:12Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Cover og label til en hjemmevideo
Hejsa, jeg arbejder på en SFO og har lige lavet en video fra et show vi holdte, som hedder Scenen er din. Jeg vil gerne lave et cover og en label til dvden, men jeg ved ikke helt hvordan jeg har et fint program til at få label over på dvden og jeg har dimensionerne til et cover. Men jeg mangler inspiration til hvordan jeg skal skabe noget flot. Er der nogen der kan hjælpe, ved det lyder som en mærkelig opgave, men håber på hjælp
Ja det havde været en god ide. men jeg har ikke billeder af dem der er med, jeg har kun selve videoen. Og det bliver grimt når man tager print screen af en video.
Jeg lavede i øvrigt noget tidligere, hvor jeg også skulle designe en label til en dvd.. Lavede designet i PS og brugte derefter Nero Cover Designer til at sætte det hele sammen.. Det er ikke et vanvittigt avanceret program, men det virker.
Hmm - havde lidt håbet på et design forslag, men okay tusind tak for hjælpen so far
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.