Avatar billede sy7sov3r Nybegynder
25. april 2009 - 21:11 Der er 7 kommentarer

Kan ikke logge på netbank

Hej,

Mit problem er, at jeg i et venligt forsøg på at rydde op og optimere mine forældres computer måske er kommet til at lave et eller andet, der gør at de ikke længere kan komme på deres netbank (eller det er i hvert fald mig der er blevet anklaget for at være skurken). Der er også nogle andre sider browseren heller ikke vil vise.

Alt i alt drejer det sig om explorer 7. Det er nødvendigt at det er explorer, da Danske Bank kun anerkender explorer. Jeg har forsøgt at opdatere explorer til 8, tømme for cookies og køre et debugging værktøj. Men uden held. Jeg har scannet for virus og for sqyware og des lige. Der køres med Windows XP og er desuden opdateret med sp3.

Er der nogen der har nogle forslag?

På forhånd tak.
Avatar billede CCodam Nybegynder
25. april 2009 - 21:27 #1
#0 Hvor langt når de præcist før at de ikke kan komme ind på deres netbank?

Er det danskebank.dk de ikke kan komme ind på, eller danskebank's netbank side, eller er det når de forsøger at logge ind?

Kan det være at de bare har mistet deres "nøgle" fil?
Avatar billede mchlbk Praktikant
25. april 2009 - 22:48 #2
Systemgendannelse?
Avatar billede zagger Juniormester
26. april 2009 - 09:02 #3
Som sagt så ville det være rart at vide hvor langt de når inden det går galt. Min netbank f.eks., kræver 2 ting for at fungere. En nøglefil som man får i sin bank, og så skal der være installeret java på computeren. http://kortlink.dk/6h9h
Avatar billede sy7sov3r Nybegynder
26. april 2009 - 20:22 #4
Det er muligt at gå ind på selve Danske Banks hjemmeside, men ikke ind på den side, hvor man skal indtaste sit brugerid og password for at komme ind på netbank.
Nøglefilen er ikke blevet væk. Den findes, men man når ikke engang dertil, hvor der er behov for den.
Der er installeret java på maskinen, og vi har også forsøgt at fjerne java, for derefter at geninstallere det på ny.
Systemgendannelse har jeg ikke forsøgt, men jeg ved ikke helt, hvordan man præcist gør det. Er det nødvendigt at foretage backup inden?
Avatar billede sy7sov3r Nybegynder
26. april 2009 - 20:24 #5
Der er desuden også problemer med at logge ind på en anden netbank, der fungerer på lignende facon samt at se nogle hjemmesider, men dog ikke alle. Disse sider virker dog fint i Firefix.
26. april 2009 - 20:29 #6
Avatar billede sy7sov3r Nybegynder
30. april 2009 - 21:42 #7
Nej, det er hellerikke muligt at komme til nordeas netbank.Det ligner umiddelbart, at Java mangler, men de virker som sagt alle sammen i Firefox. Og Java er installeret.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester