10. juli 2001 - 12:01Der er
8 kommentarer og 1 løsning
IP-range på DHCP win98??
Jeg har ADSL og har oprettet ICS på en maskine og den fungerer også som DHCP server...Alt fungerer! DHCP/ICS serveren er 192.168.0.1 de andre maskiner er 192.168.0.2/3
Problemet er bare at jeg kunne godt tænke mig at ip-puljen for de andre maskiner var eks. 192.168.0.101/102
Så vidt jeg ved kan win98 ICS\'s DHCP server slet ikke sættes op. Den tvinger også en til at bruge 192.168.0.x serien. Hvis du prøver at ændre noget, så virker den ikke. Samme gælder sådan set også win2000 pro med ICS.
tbird: Kan de så også komme på inet fra de to andre computere, når du ændrede gateway?
tlaursen: Så vidt jeg kan se, kan man ikke gemme netværks oplysninger i en hardware profil. Min bruger de samme oplysninger lige meget hvilken profil jeg vælger.
ja det mener jeg, men jeg tror jeg har fået løst noget af problemet. Den bærbare blev på et tidspunkt tildelt 192.168.0.69 på firmanettet, når den kommer her hjem får den samme adresse - hvis den bare altid gør det \"går det jo nok\" men der vil stadigvæk være mulighed for at den får 192.168.0.2/3 her på eget net - det kan ikke udelukkes!
ICS tildeler ganske rigtigt IP konfiguration dynamisk via DHCP. Der er bare desværre ikke så mange ting at skrue på. For det første _skal_ alle klienter på netværket være sat til at hente deres konfiguration hos ICS serveren. -Ingen manuelt konfigurerede adresser. For det andet vil din klient altid når den booter op forsøge at kontakte en DHCP server hvis den er indstillet til det. Hvis den ikke får kontakt kan den ikke initializere TCP/IP og vil tildele sig selv en adresse i 169.254.0.0 range ALTID. Jeg kan kun konkludere at jeres DHCP server er sat forkert op. Hvis i kører med Win2k DHCP så skal i huske at ekskludere de hardcodede IP adresser på netværket fra DHCP scope. Eller alternativt reservere dem således at de kun uddeles til computere med en forudbestemt MAC adresse på deres netkort. Du skal være opmærksom på at når din klient kontakter DHCP servere så beder den om at få tildelt det sidst brugte IP, men i sidste ende er det DHCP serveren der afgør hvad for en IP konfiguration den kan uddele, og dermed er det en mal-konfigureret DHCP server som er årsag til at \"jeres net blev lagt ned\".
VH Strych9 / MCSE Win2k
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.