24. juli 2009 - 17:49Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Linksys router sammen med kabelmodem Canal Digital
Hej - når jeg er på nettet med et kabel fra kabel modem til pc får jeg en 85.218.181.xx adresse. I næste uge skal jeg have sat en trådløs router op og vil I den forbindelse høre om den skal sættes op på en bestemt måde i forhold til at jeg får en 85 adresse?
Normalt deler en router jo en 192.168.1.xx adresse ud - kan det konflikte med ovenstående?
Eller skal jeg sætte den op "normalt" - angive et navn, password og så skulle det nærmest virke?
wan porten i routeren tilslutter du modemet. Dermed får routere den offentlige IP-adresse tildelt. Routeren skal derfor været sat til dhcp på WAN siden, hvilket den er som default.
192.168.1 ipadresserne tildeles på indersiden af routeren, altså til din pc'er.
Der burde altså ikke være det store i at få det til at spille.
Jeg har oplevet nogle enkelte steder, at routeren lige skal have clearet mac adressen hos ISP'en... ved ikke om det er tilfældet hos Canal Digital, men du kan jo ringe til dem, hvis ikke du får det til at spille.
WAN porten er internetporten... eller ydersiden på en router. Det er helt normalt at bruge den. Hvis du bruger de andre kan du ligeså godt koble en switch på.
Ja det var også min opfattelse... Grunden til at jeg nu spør er at det undrer mig at det ikke altid virker med WAN porten, men det så efterfølgende virker hvis jeg har flyttet kabel fra WAN til alm...
Hmm, ok - der er vist noget jeg skal have kigget på så... Jeg var af den opfattelse at det man konfigurerede var et navn på netværket, angive en kode, sætte nyt admin password på og så var det det.!?!? Nogle steder har jeg også konfigureret routeren til kun at tillade nogle givne mac adresser..
Hvad præcist gør man når man konfigurer en WAN port?
Jeg vil gerne smide flere point i puljen, da det jo er lidt ud over det spørgsmålet startede med.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.