Avatar billede Tordenfusk Seniormester
31. juli 2009 - 16:30 Der er 1 kommentar og
1 løsning

nemmeste bro opsætning

Lige en kort historie, mine forældre har en lejlighed i tyrkiet, og der har vi lige fået sat trådløst netværk op som dækker de 16 lejligheder der er.

Netværket er sat op med wpa, og dhcp.
der er ingen stik i lejlighederne, kun det trådløse.
Det trådløse består af en router "lignede en zyxel" som sidder i en boks i det ene hjørne af grunden, hvor den så er koblet til 2 accespunkter der så sidder i 2 hjørner.

Jeg søger en bandit der kan logge på det netværk og så smide signalet ud igennem en ethernet port, grunden er at vi har en ip tlf. som skal tilsluttes via ethernet.

Jeg har kikket på opensource routeren fra netgear wgr614l, den er ret billig, man kan smide dd-wrt på, og så kan den fungere som både klient bro og repeater bro.
Men, det jeg søger er også en hvor opsætningen skal være drøn nem, ligesom når du kobler 2 apple routere sammen, man vælger netværk og indtaster adgangskode, færdig.

Det bliver min far der skal sætte det op i lejligheden, og der er jeg der ikke til at hjælpe ham.
Avatar billede Tordenfusk Seniormester
05. august 2009 - 20:29 #1
Jeg går ikke udfra der er nogen svar på dette, giver det et par dage mere og så lukker jeg den.
Avatar billede Tordenfusk Seniormester
09. august 2009 - 01:14 #2
a
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester