24. september 2009 - 13:31Der er
45 kommentarer og 1 løsning
Trådløst internet der får Skype til at hakke?
Hej,
Jeg håber at der er en kær sjæl herinde der kan hjælpe - for det synes åbenbart som en langsommelig og yderst umulig situation for Telenors tekniske support.
Problematikken ligger i, at jeg nyligt har fået trådløst internet, og kører på min nye bærbare fra foråret (En HP Paviliion med Vista og intel processor), men jeg har været igennem flere problemer med dette trådløse netværk. Først oplevede jeg at det var umuligt at lave netværket sikkert - så fik jeg en ny router - så virkede denne ikke, men vi fik pludselig den gamle til at fungere med MAC-filter, dog faldt nettet hele tiden ud - især om aftenen - og jeg fik endnu en ny router, som denne gang stiller mig med følgende problem:
Når jeg er på skype, uanset tidspunkt på dagen, hakker min fobindelse med andre uafsindigt meget. Jeg kan ofte slet ikke høre en sætning færdig før den hakker igen - og meget ofte må jeg opgive at foretage opkaldet.
Det er sådan at jeg ikke bare kan vælge et andet program, da jeg i mit arbejde bruger skype meget.
Jeg har læst lidt om at det måske kunne ahve noget med Codec (Codex?) at gøre - og i så fald, er der så nogen der kan hjælpe mig med det?
Tenenor bliver i hvert fald ved med at sige at det ikke er DEM og routeren den er gal med - men med en helt ny bærbar, så kan det jo for pokker heller ikke være min pc? Eller?
Håber der en venlig-skype-sjæl derude eller i hvert fald en der har styr på de porte osv der kan forefindes til at ændre i Skypes avancerede forbindelse-instillinger.
I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.
kan du sætte den til inter nette med kabel eller det 3G modem ? du kan også finde et stæg med andet internet og teste at det ikke er din bærbar der laver driver fil
Problemet er helt sikkert ikke Skype. Langt de fleste routere kører som default på kanal 11, og i nyere routere er man begyndt at anvende kanal 6 som default.
Rigtig mange slukker for deres router nar den ikke anvendes, og når du skriver, at problemet er størst om aftenen, lder det mig til at tro, at du kører på samme kanal eller nabokanalen som en af dine naboer. Det giver nemlig forstyrelser på dit trådøse net.
Du kunne prøve at hente og installere www.netstumbler.com Den kan fortælle dig hvilke andre trådløse net der er i din nærhed, samt hvilken kanal de anvender.
Du skal så vælge en kanal som ingen andre bruger, og hvis muligt, hvor nabokanalen på hver side også er ledig.
Med denne viden logger du dig på din routers opsætning, og ændrer kanalen til den netop valgte. Det siger sig selv, at den kun finder de trådløse net, som aktuelt er i luften.
Skal du have yderlig hjælp til dette, eller hjælp til opsætning af sikkerhed/kryptering, må du fortælle hvilken router det drejer sig om.
Det lyder fornuftigt det du siger DragonKnight - jeg vil dog lige hurtigt indskyde - at med den router jeg kører på p.t. - der oplever jeg INGEN forskel i tiden på hak. Dvs. det kan være kl. 13.00 såvel som kl. 21.00.. Kan det stadig være det du omtaler da?
Jeg har været på TDC og tjekke min forbindelses hastighed - og selv mens den er i gang med at hakke på skypen - siger den at forbindelsen er tæt på 95 % af hvad min forbindelse ER.
Man kan også sige det på en anden måde. Hvis du nu er sikker på, at det ikke er den trådløse forbindelse der er skyld i det, så skal løsningen findes et andet sted.
Derfor er du nødt til at anvende netstumbler til at verificere du anvender en god kanal.
Hvis du ikke selv har valgt kanal i din router, og din nabo heller ikke selv har valgt kanal i sin router, så er sandsynligheden meget stor for at i anvender samme kanal. Det er ikke godt for den tilgængelige båndbredde.
Som tidligere nævnt er det lidt dynamisk, da nogle, for at spare strøm, slukker for routeren. Derfor giver netstumbler kun et øjebliksbillede. Det udelukker derfor ikke at din nabo på et senere tidspunkt tænder for sin router, som tilfældigvis kører på samme kanal som din, og problemet genopstår. Det kan også være han er træt af dårlig forbindelse, og vælger at skifte kanal. Det kan også give dig problemer.
jeg vil anbafale dig at teste med en netkabel og hvis det ikke virker bæder så prøv en anden internet forbinelse fx arbejde så ved vi ca hvor fejlen liger eller en du kan teste med en anden pc så vi kan udlåke enten pc eller udbyder
ups jeg misse noget info du siger at du tester din net forbinelse samtiget og der er 95% hastihed på den så tor jeg fejlen ikke liger i nette men i lyd driver/hardware problem
Thebonden: Jah, jeg tror også det ligger i lyden - men, jeg kan så bare ikke finde ud af om det ligger i skypes tilgang til den nye router eller om det er omvendt - for skype (på selv samme computer) hakkede ikke med den gamle router.. Problemet med den anden router var så bare at den smed mig af og på hele tiden ..Suk :(
John_stigers: Jeg har testet med skype test, det eneste jeg får ud af det er at testopkalderen også hakker.. hehe
I skype er der nogle avancerede instillinger som går på forbindelse - er der nogen der har styr på dem ? - der kan man vælge forskellige porte.. -men jeg er helt lost..
det vil sige at det virker på den pc på en anden på en anden internet forbinelse (anden ruter) hvilken ruter har du og har du adgang til at hente config ud af den så ville det være intrasant at se den... du kunde lave et printscrn af den
routeren er en Zyxel 2602HW-D1A Jeg har mulighed for at gå ind og konfigurere den - hvilket skal du bruge shots af? Af selve WLan instillingerne ? Eller ?
Port Access Status LAN & WANDisableLANWAN Secured Client IP All Selected Note : 1: For UPnPto function normally, the HTTP service must be available for LAN computers using UPnP.
- Jeg faldt lige over dette.. I skype er der under avancerede instillinger faktisk denne:
"Aktiver uPnP" og der er flueben i - kan det være dette ?
det kan nemlig være codex og den trådløse forbinlese der giver det problem det samme problem som dem der spiller og har fin ping tider men det lager stadigvæg
Jeg fandt selv svaret - Det handler om instillingerne i netværket, at den kørte på et forkert "bånd".. Den skulle i stedet stå til 802.11g/a/b - og det gjorde den ikke.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.