Avatar billede morgan_freeman Nybegynder
14. februar 2010 - 13:42 Der er 6 kommentarer

Streaming video på one.com?

Hej

Jeg har et one.com webhotel og vil rigtig gerne have en vejledning til at oprette en streaming video-fil (i bedste youTube-stil).

Spørgsmålet er så dels:
hvordan jeg gør sådan noget (og det er her point ligger)
og dels - om det overhovedet kan lade sig gøre hos one.com.

Jeg har spurgt one.com support, men jeg ved af erfaring, at deres svar kan være svære at arbejde videre med - derfor en ekstra tråd hér.
Avatar billede giweo Juniormester
14. februar 2010 - 13:56 #1
Hvad mener du med "oprette" ??

Eller vil du "bare" have mulighed for at afspille fra dit eget webhotel ?
Avatar billede conz Juniormester
14. februar 2010 - 14:04 #2
I princippet kan du jo bare uploade din video til YouTube, og så embedde videoen på dit eget site.
http://www.google.com/support/youtube/bin/answer.py?hl=en&answer=57788
Avatar billede morgan_freeman Nybegynder
14. februar 2010 - 16:25 #3
Foreløbig er jeg glad for reaktioner, men ikke helt tilfreds endnu.

LEngelhardt:
Øh, ja... jeg mener egentlig (bare) at besøgende kan afspille streaming filer på mit webhotel.
"Oprette" betyder at jeg regner med at der skal afvikles en form for applikation der håndterer load og afvikling af en videofil.

betalyte:
JO. Jeg har selv tænkt det samme, men jer har fået ordrer om at integrere i et web-layout (helst uden youtube logoer eller lign.).
Og jeg skal kunne håndtere forskellige utraditionelle størrelser (pixel-bredde-og-højde). Desuden er det ikke helt utænkeligt at der kan komme ting der er længere end de 10 minutter jeg har til rådighed hos YouTube.
Avatar billede conz Juniormester
15. februar 2010 - 13:18 #4
Avatar billede morgan_freeman Nybegynder
15. februar 2010 - 14:51 #5
Det ser fornuftigt ud, betalyte.

Der er nu en hel del arbejde foran mig for at få testet den tutorial (-serie), men jeg er meget fortrøstningsfuld indtil videre.
Jeg vil gerne give point, men jeg skal lige lave et par mini-forsøg før jeg er 100% tilfreds.

NB. Nu har jeg fået svar fra one.com - de siger, at man kan 'embedde' youtube-clip. Ja, det var da rart at vide :)
Avatar billede conz Juniormester
16. februar 2010 - 01:22 #6
Ja, det hele kan jo ikke være lige nemt. Men man lære af alt, så kan man det jo til næste gang, det er jo også rart.

Jamen selvfølgelig da. =)

Hehe, det var da godt at vide, ja.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester