JEg sidder og funderer over hvad mulighederne egentlig er for at få sattelite internet herhjemme. Skal bruge det til en projekt hvor en bil skal være konstant i kontakt med min linux box på kontor så bilen\'terminal (klient) kan sende logs og staus report og linux boxen kan opdatere content på bilens terminal. Nogle Forslag???????????
ok. så vidt jeg husker er kummunikationen mellem dig og sattelitten envejs. dvs. at den kun sender til dig.... men du burde måske overveje noget gprs (som forhåbentligt snart kommer).
getalife>>men der er jo ikke nogen taxa herhjemme der kører med det. Hidtil er det kun blevet set i udlandet! Arbejder hos et medie beareau som vil gå i luften om 14 dages tid med det herhjemme.
Har allerede Gprs....det er jo ikke stabilt og hurtigt nok....Sidder og tester det i øjeblikket For sonofon! Det kommer ikke på markedet før de får åbnet flere slots til GPRS den kører i øjeblikket med 56k
men fra min inux boks skal den jo konstant opdateres med nyheder og evt. reklamer flere gange om dagen, nyhederne skal gerne kunne opdateres mere end 5 gange om dagen. Men vil gerne opdatere live. dvs flere gange i timen. Gprs er ikke en løsning..men kun en alternativ.
radiostyret? hvad er max ul/dl på radio styret linie. Skal bruge en hurtig linie til taxa så den kan modtage med en god hastighed. Taxa skal højst sende par mb om dagen.
getalife>>nyheder som nok er i XML format fylder ca. 3mb pr nyhedsopdatering og evt. reklamer mpeg/avi format fylder ca. 12mb stk. Dvs om dagen snakker vi om uploade ca. 50mb, til 50 taxa. Hvor taxa ikke skal være geografisk afhængig, men være på heletiden så osse jeg har muligheden for at administrerer taxa terminal.
FWA er en teknologi der virker via radio.... en lille satelit dish agtig ting der er i forbindelse med en antenne (jeg mener maks afstand er 3-4 km....) problemet er jo så at det ikke super mobilt pga. at man er nødt til at være dækket hele tiden (det er helt nyt og jeg ved ikke hvorlangt de er med opbygning af nettet) + jeg ved heller ikke om man på samme måde som med mobiler kan skifte antenne.
men er der ikke en mulighed for at bygge sit eget nytværk ved at roame via andre udbyder. Går og overvejer evt en løsning hvor man kunne bygge sit eget netværk.....blot en tanke
oki...har været rundt og kigge/snakke....er der virkelig ikke en mulighed for at broadcaste til bevægende mål(taxa i dette tilfælde) med en bestemt interval. Tænker noget i stil med at maskinen automatisk hver 30min. logger sig på min server via en VPN forbindelse og opdater/synkroniser inholdet?
Nogen Bud.... Afsætter gerne flere point! Patrick/fanta
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.