23. juli 2001 - 23:33Der er
30 kommentarer og 2 løsninger
deling af lan-forbindelse
Daws... hvad gør man når man skal have delt en internetforbindelse igennem en windows 98 se computer? Computeren har kun et netværkskort... men jeg har en hub og kabler nok til at tilslutte en mere(den har også et netværkskort)!!! HVad gør jeg nu?
Der ligger et program i WinME der kan dele din internet forbindelse med flere, du skal bruge den på hver enkelt PC så sætter den netværket op. Desværre kan jeg ikke huske hvad den hed, men jeg har brugt metoden på en netcafe jeg bestyrede.
Du8 skal bruge en af dine computere som \"server\", og så er du nødt til at anskaffe dig et netkort mere, jeg har en server kørende døgnet rundt, og igennem denne er vi 5 der deler en stofa forbindelse.
ok... opgaven er: en win 98se dåse skal dele en internetforbindelse... den har et netkort... som sidder i en hub.... min internetforbindelse fra stofa er sat i uplink... og en anden computer er sat i en anden port... hvordan kan jeg gøre så\'n at begge computere får adgang til nettet?
Nix, det ene netkort skal forbindes med dit modem fra stofa, og det andet netkort skal forbindes til din anden comp. eller en hub, og så skal du bruge et routerprogram til at fordele forbindelsen, F.eks. winroute eller wingate, men jeg anbefaler winroute.
For at dele en Modem/ISDN/KabelModem/ADSL for Internet imellem flere PC, har det hidtil været nødvendigt at installere et trediepartsprodukt, ofte kaldet et Modemsharing-program. Denne betegnelse er lidt misvisende, da det ikke er Modem(COM-port)-forbindelsen der deles ud, men kun TCP/IP pakkerne der rutes til den PC, der via et Modem (eller ISDN/ KabelModem/ ADSL) er forbundet til Internet. Af disse trediepartsprodukter findes der flere populære, f.eks. WinGate, WinProxy eller SyGate. SyGate er det langt nemmeste at installere og kører fint på både Windows 95, 98, NT og 2000. SyGate kan hentes på www.sygate.com .
Er man i besiddelse af Win98SE er man dog fri for at installere et trediepartsprodukt, da dette netop kommer med en ny komponent til deling af Internetforbindelse, Internet Connection Sharing (ICS). Det står her: http://www.danbbs.dk/~duelund/pcinfo/ics/index.htm
Lidt mere fra siden: Før Win98 ICS installeres: Før man går i gang med selve installationen er der nogle overvejelse man bør gøre sig: - Hvilken PC skal have forbindelsen til Internet og dermed ICS installeret ? - Skal ICS virke som DHCP server, eller skal der køres med faste IP adresser ?
Ja, det virker sgu uoverskueligt.....Men hvis du udskriver siden, og tager en sort sprit-tusch og streger alt unødvendigt over, og derefter går slavisk til værks, så er det ikke uoverskueligt mere
eric-pedersen-->> Som jeg tideligere har skrevet, ved hjælp af en server(evt. en af hans nuværende comp., to netkort og et routerprogram!! Det er sådan mit eget kører, men jeg skal da lige ha´ afprøvet din løsning med internetsharing.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.