Avatar billede cyberspace Nybegynder
23. oktober 2010 - 16:12 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

"biograf" lys i stuen

Jeg har fået fingrene i en lysdæmper med fjernbetjening og nu er jeg på jagt efter en væglampe eller væg uplight - lidt i stil med biograf vægbelysning - jeg har kigget her og der et nogle gode imellem men kan ikke helt beslutte mig og ved ikke om alle lamper kan bruges med lysdæmper uplig har klart størst interesse men lytter gerne til argumenter for andet

http://www.lampe-hjemmesiden.dk/shop/vaeguplight-35c1.html
http://www.lampe-hjemmesiden.dk/shop/vaeglamper-19c1.html

og kam man overhoved bruge energisparepærer ogl. sammen med en lysdæmper
Avatar billede Slettet bruger
23. oktober 2010 - 16:40 #1
Nogle pærer kan: http://ing.dk/debat/2501
Avatar billede cyberspace Nybegynder
23. oktober 2010 - 17:40 #2
fint nok - så ved jeg det kan lade sig cøre med spare pære - så mangler jeg bare lampen
Avatar billede store-morten Ekspert
23. oktober 2010 - 20:33 #3
Udklip fra:http://www.tekniq.dk/PresseOgNyheder/Nyheder/2009/April/KravOmSparepaererTruerMillionerAfLysdaempere.aspx

Sparepærer kan som udgangspunkt ikke dæmpes med mindre, der står noget andet på pakken. Inden for de sidste par år er der kommet nogle enkelte sparepærer, som kan dæmpes, men der er forskel på dem. Nogle fungerer med særlige tryk-kombinationer på kontakten, andre fungerer med lysdæmpere under visse forudsætninger (forkantdæmpning/bagkantdæmpning osv.). Og det er her, junglen begynder, og det hurtigt bliver uoverskueligt for forbrugerne.
Avatar billede cyberspace Nybegynder
23. oktober 2010 - 23:17 #4
ok endnu et tak for spare pære info - hvad med bud på lampe?
Avatar billede store-morten Ekspert
24. oktober 2010 - 00:09 #5
Avatar billede cyberspace Nybegynder
24. oktober 2010 - 10:26 #6
Store-morten>> det eneste der ikke er cool ved en lampe som denne er den ret høje pris
Avatar billede store-morten Ekspert
24. oktober 2010 - 11:55 #7
Ja, ;-( det så jeg bag efter.
Avatar billede cyberspace Nybegynder
26. oktober 2010 - 20:21 #8
Ja jeg leder stadig efter den rette lampe - selv om det nåk er stillet lid i bero der kom lige noget ande som jeg syntes var ligd vigtigere at bruge nogle penge på men kom stadig med bud hvis i overhoved har
Avatar billede cyberspace Nybegynder
19. november 2010 - 20:18 #9
nåh her er ikke lige fået lukket men store-morten skriv svar og du får point for indsatsen - lampe køb er dog på stand by
Avatar billede store-morten Ekspert
20. november 2010 - 17:19 #10
Ok her er et 'Svar'
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester