Avatar billede LykkeSkov Nybegynder
02. maj 2011 - 15:10 Der er 5 kommentarer

netværk: ikke identificeres

Hej alle

Jeg håber virkelig nogen kan svare mig på det her :-)
Min internet udbyder ændrede fra cirka et halvt år siden (tror jeg) fra DCHP til PPPoE, og lige siden har jeg ikke kunnet oprette forbindelse til nettet. Jeg kan godt finde selve netværket, men når jeg prøver at oprette forbindelse siger den bare "netværket kunne ikke identificeres". I alt har jeg nok brugt cirka 30 timer på at få det til at virke, og snakket i telefon med en masse - dog uden held. Endda har jeg prøvet at købe en ny router, men heller ingen forskel der. Min computer er en HP, og jeg har Windows Vista Home Premium. Min router er en Netgear.

Nogen der kan hjælpe?
Avatar billede Sparrman Nybegynder
02. maj 2011 - 15:21 #1
Prøv og gå ind i joblisten (ctrl + alt + delete) har du en tjeneste/service der hedder mDNSResponder?
Avatar billede LykkeSkov Nybegynder
02. maj 2011 - 15:29 #2
Nej, ikke så vidt jeg kan se :)
Avatar billede Sparrman Nybegynder
02. maj 2011 - 15:38 #3
Jeg går udfra, at du/I har forsøgt med div. ping og gennemgang af tcp indstillinger :-)

Jeg har lagt et lille billede på dette link: http://sparrman.dk/xx/mdns.JPG

Den omtalte service kommer med bla. iTunes, men også visse Adobe produkter og jeg har oplevet denne tjeneste drille som bare pokker :-)
Avatar billede LykkeSkov Nybegynder
02. maj 2011 - 16:17 #4
Jeg er kun femten år, så jeg er ikke så godt med på sådan noget nørd sprog - men vi forsøgte i hvert fald med en heeeel del, og ja sikkert også det du skriver. Jeg har kigget efter det igen, men jeg kan stadig ikke finde det. :-)
Avatar billede Sparrman Nybegynder
03. maj 2011 - 10:22 #5
For at kunne hjælpe dig er du nok nødt til og lægge  billeder på nettet, så jeg kan se dem...
Det første billede skal du tage, er af en kommandopromt (du finder den i start/alle programmer/tilbehør) i denne sorte kommandopromt skriver du flg. kommando: ipconfig -all, derefter tryk på enter. Tag et screendump af resultatet og læg det på nettet og send link til mig :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester