Dan Jensen

Redaktionschef

E-Mail

dan.jensen@cw.dk

Telefon

77300294

Linkedin

Se Dan's LinkedIn profil

Redaktionschef og jourhavende på Computerworld.dk.

Jeg skriver nyheder og analyser om it-branchen og dens vilkår og muligheder i en verden i hastig udvikling samt om teknologisk udvikling og udviklingen i brugen af it.

Jeg har fulgt it-branchen og it-teknologiernes udvikling tæt siden it-boblen var under oppumpning omkring årtusindskiftet.

På Computerworld har jeg haft mange forskellige funktioner som både erhvervsjournalist, samfundsjournalist, rubriksmed, onlineredaktør, erhvervsredaktør, samfundsredaktør og jourhavende/indpisker.

Jeg interesserer mig for innovation, forretning, strategi og for de muligheder, som ny teknologi fører med sig, og jeg gør en dyd ud af at sætte de ofte komplekse problemstillinger ind i en sammenhæng, så vi forstår, hvad der egentligt foregår.

Jeg er desuden ordstyrer og moderator på mange af Computerworlds konferencer og events, hvor du vil kunne møde mig.
14.038 artikler på Computerworld

Dan Jensen

5

Microsoft rydder op i de mange junk-apps i Windows Store - men er det for sent?

ComputerViews: Microsoft er begyndt at rydde op i selskabets 'crap app-'problem, der kan blive alvorligt for det kommende Windows 9. Spørgsmålet er, om det er for sent.

05. september 2014 kl. 07.04 | læs »
1

Smartcard-kartel knaldet af EU: Får bøde på en milliard kroner

Flere af verdens største smartcard-producenter har i årevis holdt priserne kunstigt i vejret efter aftale.

03. september 2014 kl. 14.43 | læs »

Tidligere TDC-folk melder sig ind i kampen om ny digital signatur

En gruppe tidligere TDC-folk melder sig ind i kampen om den næste generations digitale signatur, der løber af stablen i 2017

03. september 2014 kl. 08.58 | læs »
28

Dystre tal for Microsoft 22 måneder efter lancering: Windows 8 halter efter udskældte Vista

Verdens pc-brugere var langt mere ivrige efter at tage det ellers slemt udskældte Windows Vista til sig end stor-satsningen Windows 8. Her får du en temperatur-måling.

03. september 2014 kl. 08.23 | læs »

Her er den vigtige lære af Danmarks store hacker-sag

Computerworld mener: En dansker og en svensker er hovedpersoner i den store hackersag, der netop nu rulles op i byretten på Frederiksberg. Uanset om de kendes skyldige eller ej, indeholder sagen en vigtig lære for os alle.

02. september 2014 kl. 13.08 | læs »

Nu begynder Danmarks største hacker-sag

Tirsdag indleder Retten på Frederiksberg retssagen mod Pirate Bay-stifteren Gottfrid Svartholm Warg, der sammen med en dansker er tiltalt for at have hacket CSC's vigtige mainframe. Computerworld sidder med i retssalen.

02. september 2014 kl. 09.01 | læs »
2

Apples plan: En kæmpe-sværm af nye og innovative apps på vej til dig

ComputerViews: Inden længe vil der være en sværm af banebrydende og innovative apps på vej til iPhone og iPad. Se her, hvorfor der er spændende ting på færde.

02. september 2014 kl. 08.40 | læs »
15

Tablet-markedet udvikler sig helt forkert for Apple: iPad-nedtur forude

Der er dystre udsigter for Apple i tablet-markedet, hvor selskabet får tørre tæsk. Grund: Apple er det helt forkerte sted.

01. september 2014 kl. 12.20 | læs »
6

Sætter skub i din pc: Her er Intels første 8-core pc-chip

Intel er klar med sin hurtigste pc-chip til dato. Se det lille monster her.

01. september 2014 kl. 10.06 | læs »
1

Enorm cloud-migrering i gang: Derfor rykker NASA vigtige applikationer i massevis til skyen

Det amerikanske rumfarts-agentur NASA har på 22 uger migreret 65 software-applikationer til cloud'en - inklusive dets flagsskibs-applikation. Forude venter flere massive migreringer til cloud'en. Se her, hvordan det er foregået.

01. september 2014 kl. 09.35 | læs »