Jacob Ø. Wittorff

Redaktør for digital forretningsudvikling og innovation

E-Mail

jwi@cw.dk

Twitter

@wittorff

Linkedin

Se Jacob's LinkedIn profil

Jeg interesserer mig for de ideer, trends og problemstillinger, der præger den fremsynede digitale forretning.

Som redaktør for digital forretningsudvikling og innovation beskæftiger jeg mig med den kundevendte del af den digitale forretning. Det vil sige, at jeg fortæller de gode historier om alt fra design af digitale brugeroplevelser til adoption af ny teknologi samt eksekveringen af helt nye forretningsmodeller og digitale produkter. Desuden dækker jeg, hvad der rører sig blandt branchens mest visionære personer og digitale virksomheder.

Siden jeg startede som journalist på Computerworld i 2008, har jeg beskæftiget mig med ny teknologi og it-branchen. Derudover har jeg læst socialvidenskab og journalistik på Roskilde Universitet.

Send mig gerne en mail, hvis du er stødt på en historie, som kan være interessant for mig.
5.944 artikler på Computerworld

Jacob Ø. Wittorff

Danske hoteller raser over Venstre i lognings-sag

Det kan skade Danmark, at de danske hoteller enten skal meddele gæsterne, at de bliver logget eller - som Venstre antyder - helt skal droppe internettet, lyder den rasende opsang fra Horesta.

07. april 2008 kl. 13.02 | læs »

Tidligere PET-Chef: Hoteller dur ikke til overvågning

Logningsbekendtgørelsen betyder, at hotelejere har ansvaret for at overvåge deres kunder. Ifølge en tidligere PET-chef svarer det til, at man sætter en smed til at udføre hjernekirurgi.

04. april 2008 kl. 14.37 | læs »

Sander: Naturligt at kunder betaler logning

I et svar på et §20-spørgsmål slår it- og videnskabsminister Helge Sander fast, at det er naturligt, hvis telebrugerne kommer til at betale for logningsbekendtgørelsen.

04. april 2008 kl. 10.44 | læs »

Politikerne står fast: Ingen kompensation for logning

Selvom logningen koster danske virksomheder millioner af kroner, står partierne bag logningsbekendtgørelsen fast. Virksomhederne må selv betale regningen, lyder meldingen fra Christiansborg.

03. april 2008 kl. 13.01 | læs »

Logning koster danske hoteller millioner

Logningsbekendtgørelsen har kostet den danske hotel- og restaurationsbranche et to-cifret, måske tre-cifret, millionbeløb, vurderer branchen selv.

03. april 2008 kl. 07.02 | læs »

Dansk It vil effektivisere det offentlige

Domænefællesskaber skal være med til at kickstarte en nødvendig effektivisering af det offentlige, mener Lars Mathiesen, formand for interesseorganisationen Dansk It.

02. april 2008 kl. 10.56 | læs »

Superligaklub frygtede hackerangreb efter it-brist

En fejl i FC Midtjyllands CMS-program betød, at journalister har haft adgang til materiale, før det blev offentliggjort. En sikkerhedsekspert kalder fejlen torskedum.

12. marts 2008 kl. 09.32 | læs »

Danskerne dropper telefonkontakt til lægerne

E-mailen boomer hos lægerne. Antallet af e-mail-konsultationer er i det seneste år eksploderet. Tendensen fortsætter i år, hvor dobbelt så mange læger vil surfe med på den digitale bølge.

06. marts 2008 kl. 10.31 | læs »

Danske it-studerende hopper over den kinesiske mur

Reportage: Helge Sander besøgte torsdag IT-Universitetet. Her oplevede han, hvordan universitetets studerende samarbejder med studerende fra Peking University. Ministeren var tydeligt imponeret.

29. februar 2008 kl. 09.31 | læs »

Danske cafeer kan bryde terror-lov uden større risiko

Danske café-ejere, der ikke logger deres cafeers net-trafik, vil sandsynligvis slippe med en bøde på højst nogle få tusinde kroner. Hvis de ellers bliver opdaget.

26. februar 2008 kl. 15.31 | læs »