Danskerne dropper telefonkontakt til lægerne

E-mailen boomer hos lægerne. Antallet af e-mail-konsultationer er i det seneste år eksploderet. Tendensen fortsætter i år, hvor dobbelt så mange læger vil surfe med på den digitale bølge.

Artikel top billede

Du kender det sikkert. Du skal ringe til lægen og bestille tid, men telefonkøen er uoverskuelig lang. Og når du ringer igen senere på dagen, er telefonerne lukket.

"Prøv igen i morgen tidlig," lyder beskeden fra den flinke dame på lægens telefonsvarer.

Heldigvis tilbyder stadig flere læger, at du kan bestille tid online, eller stille dine spørgsmål til lægen via e-mail.

Det tilbud er danskerne glade for. I 2003 havde de danske læger blot 10.971 e-mail-konsultationer, men siden har udviklingen taget fart.

Fra 2006 til 2007 steg antallet af e-mail-konsultationer på landsplan fra 466.565 til 796.012, og tallet forventes at stige yderligere i 2008. Det skrev Jydske Vestkysten i søndags.

Og e-mail-konsultationerne er så populære, at 28 procent af danskerne har gjort brug af tilbuddet. Det viser en ny undersøgelse, som Userneeds har foretaget for Computerworld.

Ifølge Henrik Dibbern, der er næstformand i Praktiserende Lægers Organisation, er e-mail-konsultationer populære, fordi patienterne undgår lange telefonkøer og kan kontakte lægen på alle tider af døgnet.

Populært hos store lægehuse

"Patienterne er glade for, at de ikke skal vente i lange telefonkøer blot for at få svar på et banalt spørgsmål. Derfor er det ofte de store og travle lægehuse, der oplever mange henvendelser på e-mail," fortæller Henrik Dibbern.
Fortsættes...

Fejl bør rettes straks

Henrik Dibbern forventer, at antallet af e-mail-konsultationer vil stige de kommende år.

"Kun halvdelen af lægerne kan tilbyde e-mail-konsultationer i dag, men i løbet af året vil den sidste halvdel også komme med på vognen," siger Henrik Dibbern, der oplyser, at alle landets læge skal kunne tilbyde e-mail-konsultationer i 2009.

Han mener desuden, at mange patienter endnu ikke er klar over, at deres læge tilbyder e-mail-konsultationer.

"Derfor mener jeg langt fra, at toppen er nået endnu," lyder vurderingen fra Henrik Dibbern.

Malurt i bægeret

Der er dog også malurt i bægeret. Undersøgelsen fra Userneeds viser, at ni procent af de danskerne, der har været i mailkontakt med deres læge har oplevet, at de ikke altid får svar.

Sammenlignet med de danske kommuner, hvor 26 procent af danskerne har oplevet ikke at få svar, kan det lyde som et pænt resultat. Men det er langt fra godt nok, hvis man fortsat vil have danskerne til at strømme til den virtuelle lægeklinik.

"Hver eneste gang, en patient oplever ikke at få svar på en e-mail, bør det betragtes som en fejl, der skal rettes. Vi når næppe op på en svarprocent på 100. Men hvis vi gerne vil have, at patienterne fortsat skal henvende sig på e-mail, er det uantageligt, at hver tiende patient har prøvet ikke at få svar," siger Henrik Dibbers.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S