Artikel top billede

IBM og EU vil sammen udvikle ny cloud-teknologi

Et nyt konsortie med IBM i spidsen vil forsøge at udvikle ny cloud-teknologi uden de mest irriterende tekniske barrierer.

Computerworld News Service: IBM er ved at etablere et konsortium sammen med EU og en stribe universiteter, der får til formål at udvikle nye modeller for cloud computing.

Det skal ske med henblik på at reducere omkostninger ved at hoste og vedlgeholde de internet-baserede tjenester.

Konsortiets arbejde vil på sigt kunne føre til udviklingen af nye modeller inden for computer-teknologier, som sammenfletter internet-baserede tjenester fra forskellige hardware- og softwaremiljøer i et fleksibelt cloud-miljø, hedder det.

Nyt design og nye afviklings-modeller kan hjælpe med til at reducere omkostninger i forhold til konventionelle cloud-modeller, der ifølge IBM ofte er kompleks og kræver meget tid at vedligeholde.

Ikke særligt fleksible

Det skyldes blandt andet, at de nuværende systemer ikke er særligt fleksible, ligesom det er nødvendigt manuelt at tilpasse dem, hvis man ønsker, at de systemerne skal arbejde sammen.

Udviklerne håber, at de vil kunne udvikle et framework, der gør det muligt at beskære tidsforbruget markant.

Foruden IBM og EU er en del universiteter involveret i projektet, nemlig italienske Sapienza Universita di Roma, italienske Free University of Bozen-Bolzano, britiske Imperial College, hollandske Technische Universiteit Eindhoven, estiske University of Tartu og belgiske Collibra NV.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere