ITU bestormes med ansøgninger

For første gang nogensinde har over 30.000 unge søgt ind på landets universiteter. IT-Universitetet er blevet overdynget med ansøgninger.

Artikel top billede

Lokalerne på IT Universitetet skal nok blive proppet med studerende i år.

Rigtig mange unge vil i gang med en uddannelse i år, hvilket har betydet rekord mange ansøgninger til landets universiteter.

Universitets- og Bygningsstyrelsen har nu opgjort årets ansøgninger, og der er mere end ti procent flere end sidste år.

It-uddannelserne er rigtig populære blandt ansøgerne. Det kan man bekræfte på IT-Universitetet (ITU), hvor ansøgningsbunkerne hober sig op.

IT-Universitetet har fået 75 procent flere ansøgere end sidst år, men her er antallet af bacheloruddannelser også øget fra to til tre. Det oplyser videnskabsministeriet.

Andre naturvidenskabelige område er ligeledes boomet. Samlet set er ansøgninger til denne gren, steget med knap en femtedel i forhold til sidste år. Blandt universiteterne er det især Syddansk Universitet og Roskilde Universitet, som har fået flere ansøgninger i år.

Ministeren presser på

De mange ansøgninger presse adgangskravene i vejret, derfor forsøger ministeren nu at presse flere elever ind på den samme plads.

"Jeg sendte i sidste uge en mail til landets universitetsrektorer med en opfordring til at øge antallet af studiepladser på de studier, hvor de studerende gerne vil i gang, og hvor kompetencen efterspørges på arbejdsmarkedet," siger videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K).

"Det glæder mig, at flere universiteter allerede nu har reageret positivt på min opfordring om at udvide antallet af studiepladser."

De 32.525 ansøgere vil få svar på om de er blevet optaget fredag den 30. juli.

Tal for årets søgning fordelt på hovedområder og universiteter kan findes på Universitets- og Bygningsstyrelsens webside.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College