Mandagens aviser om it

TDC-chef: Danmark for dårlig til at udnytte digitale løsninger. Global gadget-hunger presser underleverandører. Apple: Kun få kunder ramt af antenneproblemer. Intelligent Systems i sort

TDC-Chef: Danmark for dårlig til at udnytte digitale løsninger
TDC advarer mod svag udvikling i dansk produktivitet, der ifølge Henrik Poulsen, CEO for TDC, blandt andet skyldes, at Danmark er for dårlig til at bruge digitale løsninger.
(Berlingske Tidende)

Global gadget-hunger presser underleverandører

De asiatiske underleverandører af komponenter til de store pc og telefonleverandører har svært ved at følge med efterspørgslen. Det er blandt andet lanceringen af de mange nye smartphones, som har ført til komponentmangel.
(Berlingske Tidende)

Apple: Kun få kunder ramt af antenneproblemer
På et pressemøde i fredag aften understregede Steve Jobs, at kun en lille del af iPhone 4 kunderne har været berørt af de meget omtalte antenneproblemer i virksomhedens seneste smartphone. Apples CEO afviste, grundlæggende problemer, men beskrev udfordringerne som "lejlighedsvise fejl".
(Berlingske Tidende)

Intelligent Systems i sort

Intelligent systems, der udvikler software til automatisering og logistik rapporterer et primært resultat på 13,3 millioner kroner og en bruttofortjeneste på 4,1 millioner kroner på årsregnskabet 2009.
(Børsen)

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension