Intel prototype kan sende hel HD-film på et sekund

Intel har udviklet en prototype for optisk forbindelse, der vil erstatte kobberforbindelser i pc'er og anden elektronik

Artikel top billede

Intel Labs har bygget verdens første silicium-baserede optiske data-forbindelse med integrerede lasere, der bruger silicium-laser hybridteknologi.

En HD-film i sekundet

Intel oplyser, at prototypen kan transmittere data indeni computere ved hjælp af lys med en hastighed på 50 gigabits per sekund. Det svarer til at en hel high-definition film kan transmitteres på et sekund ved hjælp af prototypen.

Forskere fra Intel siger, at den optisk-baserede teknologi kan erstatte anvendelsen af kobber og elektroner til at flytte data i og mellem computere.

Samtidig vil teknologien også være i stand til at transportere data over længere distancer end traditionel kobber, oplyser Intel-forskerne.

Bygger på tidligere forskningsgennembrud

Prototypen kombinerer resultater fra en række tidligere forskningsprojekter hos Intel, hvor fokus har været på enheder, der udsender, manipulerer, kombinerer, separerer og genkender lys.
Den forskning betegnes som photonics.

Prototypen inkluderer en sende-chip (transmitter chip) på et pc-bundkort, der giver fire optiske kanaler i en fiberforbindelse. En modtager-chip modtager det indkommende lys og splitter det optiske signal op, så lysfotonerne kan konverteres til elektroniske data.

Intel's CTO Justin Rattner karakteriserede prototypen som et forskningsgennembrud, da kobberbaserede forbindelser er ved at nå grænsen for, hvor meget data der kan transmitteres med den konventionelle kobber-teknologi.
Transmission af mere end 10Gbps eller mere data over kobberforbindelse er en udfordring. Selvom kobberforbindelser kan opnå de transmissionshastigheder er der problemer med at sende over længere distancer.

Eksisterende optiske løsninger for dyre

Anvendelsen af laser til at transportere data er selvfølgelig ikke en nyhed i sig selv, da det anvendes i stor stil i telekommunikation som fibernet. Den slags teknologi er dog for dyr og klodset til at blive anvendt i computere.

Med prototypen anvender Intel den billigere og let tilgængelige silicium i stedet for mere eksotiske materialer som gallium arsenide.

"Bedriften med at skabe verdens første 50Gbps silicium-photonics (Lys-relaterede, red. ) forbindelse med integrerede hybride silicium lasere markerer en betydningsfuld bedrift i vores langsigtede vision om at basere photonics på silicium og derved bringe stor båndbredde og billig optisk kommunikation ind i og omkring fremtidige PC'er, servere og forbrugerelektronik" sagde Justin Rattner ved præsentationen af Intels prototype på Integrated Photonics Research-konferencen i Monterey, Californien.

Næste skridt masseproduktion

Næste skridt for Intel bliver at kunne masseproducere teknologien. Intel forventer, at teknologien kommer til massemarkedet i midten af dette årti og forventer, at det bliver i PC'er. servere og mobile enheder.

"Når vi er sikre på at vi kan masseproducere teknologien, vil vi se på forretningsspørgsmålet: Hvilke markedsmuligheder er attraktive for Intel?" siger Justin Rattner.

Stiler efter en terabit per sekund

Teknologien forventes i første omgang at blive brugt til eksempelvis at erstatte dataforbindelsen mellem en CPU og memory. Den optiske forbindelse vil reducere latency og give hurtigere datatransmission og processering.

Intel-forskerne er igang med at øge transmissionshastigheden ved at skalere modulator-hastigheden og øge antallet af laserer per chip.
En fremtidig hastighed på terabit per sekund er ikke uopnåelig, hvilket vil være nok til at flytte indholdet af en harddisk på et sekund.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S