Myndigheder i USA dropper aftale om netneutralitet

Det amerikanske svar på IT- og Telestyrelsen har stoppet sine forhandlinger med flere store internetudbydere om en aftale om netneutralitet.

Artikel top billede

I sidste uge meddelte FCC, der er det amerikanske svar på IT- og Telestyrelsen, at den har stoppet en række forhandlinger med flere store internetudbydere om at skabe en aftale om netneutralitet i USA. Det skriver BBC News.

Meddelelsen kommer kort tid efter, at blandt andet New York Times har rapporteret om en aftale mellem Google og en af USA's største internetudbyder Verizon, der skulle gøre det muligt for teleselskabet at tilbyde bedre betingelser for indholdsleverandører, der er villige til at betale ekstra for at få sin datatrafik prioriteret over anden trafik på internettet.

Det fik i den seneste uge en gruppe af fortalere for netneutralitet til at råbe vagt i gevær, og advare om, at aftalen ville kunne underminere den frie tilgang til internettet.

Siden har både Google og Verizon dog benægtet, at der skulle foreligge sådan en aftale.

Kæmper for netneutralitet

I efteråret 2009 fremlagde FCC et lovforslag, der skulle sikre netneutralitet i USA. Sidenhen er forslaget dog lagt på hylden, fordi FCC tabte en retssag mod internetudbyderen Comcast for at blokere for trafik fra peer to peer netværk.

Ifølge afgørelsen havde FCC ikke den rette juridiske bemyndigelse til at tvinge Comcast til at følge de fremlagte retningslinjer.

Denne afgørelse fik FCC til at ændre strategi og i stedet arbejde på at underlægge bredbåndstrafik samme regulering, som der findes på telekommunikation, som er en del strengere.

For at imødekomme internetudbyderne, valgte FCC imidlertid at holde en række møder med industrien i håb om at komme frem til en fælles beslutning om at bevare netneutraliteten. Og det er altså disse drøftelser, der nu er gået i stå.

Varm kartoffel også i EU

Også i EU raser debatten om netneutralitet, hvor internetudbyderne på den ene side ønsker retten til selv at styre internettrafikken på deres netværk, og hvor primært indholdsleverandører og brugergrupper på den anden side helst ser, at internettet forbliver åbent og med lige vilkår for alle.

Senest har EU's kommissær for it og tele erklæret sig som fortaler for netneutralitet. Desuden har Europa-Kommissionen i starten af juli måned åbnet for en offentlig høring om netneutralitet og anvendelsen af trafikstyring.

Her efterspørger Kommissionen feedback om potentielle tekniske og økonomiske problemer i forbindelse med trafikstyring, som anvendes af teleoperatørerne til at prioritere visse typer af datatrafik højere end andre.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job