Rigsrevisionen kritiserer tinglysnings-ledelsen

Justitsministeriet, Domstolsstyrelsen og Tinglysningsretten får drøje hug i Rigsrevisionens rapport om den digitale tinglysning.

Artikel top billede

(Foto: Domstol.dk)

Rigsrevisionens rapport, der offentliggøres senere i dag, indeholder hård kritik af ledelsen af den digitale tinglysning.

Både Justitsministeriet, Domstolsstyrelsen og Tinglysningsretten står for skud.

Det erfarer både TV2 og DR.

Rigsrevisionen betegner således digitaliseringen som et "højrisiko projekt".

Domstolsstyrelsen og selve Tinglysningsretten får alvor kritik for blandt andet at have overvurderet de enkelte medarbejderes produktivitet og undervurderet omfanget og karakteren af de opgaver, som man stod overfor ved projektets start.

Den organisatoriske forberedelse af projektet karakteriseres som "mangelfuld" og økonomistyringen får drøje hug.

S: Det er meget alvorligt
De første politiske reaktioner er løbet ind. Socialdemokraternes forbrugerordfører mener, at såfremt Brian Mikkelsen fortsat havde været justitsminister måtte han gå.

"Det er en meget alvorlig sag, som kan sammenlignes med sagen om kreativ bogføring i Skatteministeriet, da Anders Fogh Rasmussen var skatteminister. Det medførte jo dengang, at han måtte gå af," siger Benny Engelbrecht til Ritzau.

"Nu kan man jo ikke bede en forhenværende justitsminister om at gå af, men det må bringe et alvorligt hak til Brian Mikkelsen i forhold til hans embedsførelse," fortsætter Benny Engelbrecht.

Han forventer, at den nuværende justitsminister Lars Barfoed nu indkalder partierne til en drøftelse af, hvordan man skruer en løsning sammen til de danskere, der har mistet i tusindvis af kroner på projektet.

Rapporten offentliggøres klokken 16.00 i dag og kan læse på Rigsrevisionens hjemmeside.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S