Afrikanere jubler over udsigt til nyt topleveldomæne

Afrikanske virksomheder er stærkt begejstrede over udsigten til at et nyt toplevel-domæne, som måske snart bliver lanceret.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Selv om Internet Corporation for Assigned Names and Numbers endnu ikke har udstedt den licens, der vil gøre det muligt at benytte toplevel-domænet .africa, er der tilsyneladende stor interesse for det på tværs af Afrika.

"Hvis jeg skal bedømme interesseniveauet på en skala fra nul til fem, så vil jeg sige, at det ligger på fem," siger Sophia Bekele, der er stifter administrerende direktør for DotConnectAfrica (DCA), som er den nonprofit paraplyorganisation, der står bag .africa-domæneinitiativet.

Bekele var i Ugandas hovedstad Kampala for at deltage i East Africa Internet Governance Forum, som sluttede i fredags.

Mange er interesserede

"Jeg har iagttaget interesse på panafrikansk niveau, og mange virksomheder, som driver forretning på tværs af Afrika såsom mobiloperatøren Zain, kontinentale banker og endda multinationale virksomheder med drift i Afrika udviser begejstring," siger Bekele.

Bekele fremhæver, at bortset fra politiske institutioner som Den Afrikanske Union og Den Afrikanske Udviklingsbank (AfDB), så inkluderer potentielle brugere af .africa-navnet panafrikanske virksomheder som MTN, EcoBank, United Bank for Africa og udenlandske virksomheder, der gør forretning i Afrika såsom Microsoft, Google og Coca-Cola.

Bestyrelsen for ICANN vil til februar næste år udvide antallet af generiske toplevel-domænenavne fra fire - .com, .org, .net og .biz - til 21.

Bekele, der var politisk rådgiver for ICANN fra 2005 til 2007, fortæller, at idéen om et .africa-domæne opstod, mens hun rådgav ICANN om eksisterende toplevel-domæner som .com og .org samt geografiske navne som .eu og .asia.

Hvorfor ikke .africa?

"Jeg spurgte, hvorfor ikke .africa? I første omgang gik jeg til den eksisterende afrikanske gruppe og de afrikanske personer i bestyrelsen, som fortalte mig, at det var meget besværligt at få de afrikanske regeringer til at enes, fortæller hun.

Bekele har brugt de sidste to år sammen med Den Afrikanske Unions infrastruktur-kommission på at indhente al den opbakning, der kræves for ansøgningen til ICANN.

I november sidste år blev ministrene fra Council of African Internet Communication Technology ved et møde i Sydafrika enige om en resolution om at "etablere Dot Africa som et kontinentalt toplevel-domæne til brug af organisationer, virksomheder og individer med vejledning fra afrikanske internetudbydere."

I februar i år gav statsoverhovederne i Den Afrikanske Union deres opbakning til Dot Africa-initiativet.

Forslaget fra DotConnectAfrica bakkes nu også op af Economic Commission for Africa, som koordinerer de afrikanske landes finansministerier.

Hvis DotConnectAfrica får en licens, vil organisationen styre registreringen af .africa toplevel-domænet med hjælp fra sponsorerende organisationer og forretningsfolk.

De genererede penge vil gå direkte til en afrikansk organisation, der skal udbygge netværkskapaciteten i Afrika, oplyser Bekele.

Dot Africa-initiativet vil også samarbejde med landekode toplevel-domænerne for Afrika. De fleste ccTLD'er bestyres af teknikere, der godt kunne bruge hjælp til den forretningsmæssige og markedsføringsmæssige side af sagen.

Bekele vil kaste sig ud i en markedsføringskampagne på tværs af kontinentet i samarbejde med panafrikanske institutioner for at opfordre til udvikling af indhold til populær udbredelse af .africa-navnet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S