PBS: Phisher-angrebene er kommet for at blive

Mere og mere snu phishere vil også i fremtiden være en trussel mod danskernes mail-indbakker. PBS slår ud med armene og beder om teknisk assistance.

Artikel top billede

Foto: iStockphoto/Spannerdude. (Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Betalingskortselskabet PBS er i gang med at sunde sig ovenpå de foregående dages storstilede phishing-angreb.

Her blev tusindvis af danske indbakker spammet med en mail, der havde til hensigt at lokke Visa- og Mastercard-informationer ud af danskere.

Og der vil i fremtiden sandsynligvis være mere af den slags spam-scam i danskernes indbakker. PBS erkender nemlig, at det kan være endog meget svært at dæmme op for phishing-forsøg af den art, som mange netop har oplevet.

"Vi må forvente, at PBS, banker og andre pengeinstitutter også i fremtiden vil blive misbrugt til den slags angreb af mere og mere snu it-forbrydere. Og det seneste forsøg er nok det bedste eksempel på et troværdigt et af slagsen med hensyn til sproget og opsætningen, selv om mailadressen så lidt mærkelig ud," siger PBS' pressechef Søren Winge til Computerworld.

PBS spærrer kort
Pressechefen fortæller, at PBS har spærret godt 50 kort de seneste par dage som følge af angrebet, og bankerne har ifølge Søren Winge nok også haft "en del" henvendelser.

Indtil videre har PBS ikke hørt om misbrug af konti hos de mange danskere, der faldt i phishernes fælde og udleverede de fortrolige kortoplysninger.

"Vi var heldige, at vi kom hurtigt og bredt ud med pressemeddelelser allerede i går formiddag, ellers kunne det nok have været endnu værre," siger Søren Winge fra PBS.

Han fortæller, at samarbejdspartnerne Visa og Mastercard er rodet ind i denne type angreb hver 14. dag et sted på kloden. Kreditkortselskaberne er derfor så småt begyndt at skrue ned på antallet af pressemeddelelser om faren, da selskaberne ellers ikke kunne bestille andet end at advare om en ny trussel.

Kæmper mod teknikken
Søren Winge peger på, at PBS har to muligheder for at dæmme op for den slags ubehageligheder hos kunderne.

Det ene håb ligger i indførelsen af det såkaldte SPF (Sender Policy Framework), som er et system, hvor mail-servere gensidigt validerer hinanden. I tilfældet med PBS kunne danske mailservere med implementeret SPF have bremset de falske PBS-mails, fordi afsenderens IP-adresse ikke var identisk med PBS'.

Problemet er dog, at langt fra alle danske mail-servere og -udbydere har implementeret SPF.

"Vi føler ikke, at vi kan gøre så meget ved det. For vi kan jo ikke afkræve, at alle mail-udbydere og også privatpersoner med mailservere skal implementere SPF, selv om det unægtelig ville hjælpe på antallet af spam-mails", siger Søren Winge.

Han forklarer, at PBS' tilgang derimod mere går på at informere kunderne om, hvornår der er en ny fare under opsejling.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse