Din Garmin-GPS kan være livsfarlig

1,25 millioner GPS'er fra Garmin tilbagekaldes. Det sker fordi, de indbyggede batterier kan blive for varme og få GPS'erne til at selvantænde. Se her om din Garmin-GPS er livsfarlig og skal skiftes ud.

Garmin tilbagekalder nu 1,25 millioner GPS'er, som er solgt i hele verden.

Det gælder modeller i den populære nüvi-serie og omfatter: 200W, 250W, 260W, 7xx and 7xxT (xx'erne kan være forskellige cifre).

- Herhjemme er der solgt 20-30.000 af 7xx- og 7xxT-modellerne og ingen 2xx'er. Der er tale om modeller, som ikke forhandles mere, fortæller Johan Ramskov, salgsdirektør, Garmin Danmark.

Tilbagekaldelsen kommer efter flere tilfælde, hvor GPS'er fra Garmin er blevet for varme, hvilket har ført til brandfare. Indtil nu er der dog ingen kendte eksempler på, at GPS'erne har forårsaget personskade.

Garmin opfordrer sine kunder til at undersøge, om deres GPS'er er omfattet af tilbagekaldelsen. Det drejer sig om de ovennævnte modelnumre, som er produceret i en bestemt periode og dermed udstyret med de problematiske batterier.

Du kan undersøge, om din GPS er farlig ved at gå ind på:
www.garmin.com/nuvibatterypcbrecall

Her skal serienummeret indtastes, og du får at vide, om batteriet i GPS'en skal udskiftes. Herefter vil du få instruktion om, hvordan det praktisk vil forløbe, når GPS'en skal en tur tilbage på fabrikken.

Garmin Danmark forventer ifølge salgsdirektør Johan Ramskov ikke med at se mange ombyttere.

- Men vi står klar til at bytte, hvis nogle af vores kunder kommer med en af de pågældende GPS'er, siger han.

I USA drejer det sig om 796.000 eksemplarer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse