Dansker designer Toshibas nye 55 tommer

Toshiba har fået danske Jacob Jensen til at designe en ny 3D-fladskærm, der blot er 29 millimeter tyk. Se det nye 55 tommer fjernsyn her.

Jacob Jensen er især kendt for at designe produkter for B&O, men nu får også Toshiba glæde af danskerens øje for tidløst, minimalistisk design.

Den japanske fladskærmsproducent har fået Jacob Jensen til at designe overfrakken til det nye 3D-fjernsyn F1.

Fladskærmen er holdt i et enkelt design med rene linjer, og det er blot 29 millimeter tykt. Som moden dikterer, er skærmen baseret på LED.

Valget af Jacob Jensen som designer skyldes formentlig, at Toshiba har brug for ekstra opmærksomhed om sit nye tv.

Først for nylig er den japanske elektronikgigant begyndt at interessere sig for 3D-tv. Så sent som i april meldte Toshiba ud, at virksomheden nu også vil producere 3D-fladskærme, men på det tidspunkt havde konkurrenterne fra Panasonic og Sony allerede fået et par års forspring.

Optag med USB-harddisk

Det skulle være muligt at koble fladskærmen til nettet, og som en bonus kan du via fjernsynets USB-port tilslutte en USB-harddisk og bruge den til at optage dine favoritprogrammer. Det minder om det trick, som Grundig tidligere har præsenteret.

Det er muligt at få Toshiba F1 i størrelserne 46 og 55 tommer, og de skulle være i stand til at trylle et almindeligt 2D-signal om til 3D. Dermed skulle der være udsigt til 3D på skærmen, selv om du ikke investerer i en dedikeret afspiller til 3D-film.

Det er endnu ikke klart, hvad Toshiba F1 kommer til at koste. Den Jacob Jensen-designede fladskærm skulle dog være ude i de danske butikker i løbet af efteråret, og det forventes, at den bliver vist frem på den store forbrugerelektronikmesse IFA, der skydes i gang i Berlin senere på ugen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere