S: Manglende regler om NemID-sikkerhed er grotesk

De manglende regler ved sikkerhedsbrud i forbindelse med danskernes NemID-konti er yderst kritisabelt. It-ordfører Yildiz Akdogan (S) vil nu spørge ministeren, om det virkelig kan passe?

Artikel top billede

"Grotesk" og "yderst kritisabelt" er kommentarerne fra Socialdemokraternes it-ordfører om NemID's manglende vilje til at spærre for fejlbehæftede NemID-konti.

DanID og Datatilsynet har netop afgjort en strid om lukning af 27.000 danske NemID-konti.

De mange konti er ved en fejl blevet udstedt, uden at de fastlagte procedurer med forskudt fremsendelse af brevet med nøglekort og brevet med pin-kode har været fulgt.

Datatilsynet har krævet lukning af de mange konti. Men DanID, der er firmaet bag NemID, har ikke ment, at det var nødvendigt at spærre de mange konti, fordi risikoen for misbrug var lille.

Det har betydet, at sagen har trukket ud, mens 27.000 danskeres sikkerhed har været kompromitteret og derved har været i en potentiel risiko for at få misbrugt deres personlige oplysninger.

DanID har dog ikke overtrådt nogen regler, for der er nemlig ingen retningslinjer for, hvilken sanktion der skal følge i hælene på et sikkerhedsbrud af denne type.

Det forhold karakteriserer Socialdemokraternes it-ordfører som "meget kritisabelt", og "grotesk".

"Jeg er meget overrasket over, at der ikke er nogen regler for, hvad man skal gøre, hvis tingene går galt," siger Yildiz Akdogan.

"Med al respekt for DanID's gode hensigter har der været en del vanskeligheder i opstartsfasen, og det stopper næppe, hvis man ikke får styr på tingene," siger hun.

"Det er stærkt kritisabelt, at der ikke er retningslinjer, hvis sikkerheden går galt, og jeg vil nu bede ministeren om en forklaring," siger Yildiz Akdogan til Computerworld.

"Den manglende handling fra DanID virker som en dårlig undskyldning. De burde have stoppet problemet frem for at sige, at de ikke overtræder nogen regler."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S