Samsung udfordrer iPad med toptunet Android-tablet

Syv tommer skærm, Googles mobile styresystem og en vægt på 380 gram. Samsung har afsløret detaljerne om Galaxy Tab, der er sydkoreanernes bud på en konkurrent til Apples iPad. Mød tablet-pc'en her.

Apple fik med lanceringen af iPad i begyndelsen af dette år misundelige blikke fra konkurrenterne, der skyndte sig hjem til tegnebrættet og begyndte at producere iPad-dræbere.

Mere end 32 forskellige konkurrenter er dukket op, og under forbrugerelektronikmessen IFA - der afvikles i Berlin i øjeblikket - vil vi komme til at se endnu flere.

En af de mest interessante modeller kommer fra Samsung og hedder Galaxy Tab (GT-P1000), og den er netop blevet offentliggjort på den tyske messe.

Allerede for en uge siden smed sydkoreanerne dog en stump lokkemad på YouTube, der viste lidt af den kommende tablet-pc. Eller rettere Smart Media Device. Det er i hvert fald hvad Samsung synes, vi burde kalde de små, håndholdte computere.

Galaxy Tab er udstyret med Android - Googles mobile styresystem, der er gemt i rigtig mange telefoner. Det er version 2.2, også kendt som FroYo, og den har en række fordele i forhold til tidligere udgaver af styresystemet.

Blandt andet er det muligt med version 2.2 at browse websider med Flash-indhold, noget som konkurrenten Apples iPad ikke er i stand til. Desuden understøtter den stemmestyring - dog kun på engelsk- samt navigation, som du kender fra GPS'en i din bil.

Mindre end iPad
Til gengæld er Galaxy Tab ikke så stor, og den måler syv tommer mod Apples 9,7 tommer. Vægten siger 380 gram, mens skærmopløsningen er 1024 gange 600 pixel, og under overfladen gemmer den på en Cortex A8 1.0 GHz processor, og der er blevet plads til 512 megabyte ram.

Tablet-pc'en går på nettet via 3G eller WiFi, og modellen kommer i to udgaver med henholdsvis 16 og 32 gigabyte hukommelse til dine film, billeder og øvrige filer.

Ifølge Samsung skulle Galaxy Tab holde til at vise video i syv timer, før batteriet trænger til en opladning.

Menusystemet er naturligvis baseret på Android, men Samsung har lagt sin egen skal nedover. Det er samme design, som du finder på Samsungs mobiltelefoner, eksempelvis Android-modellen Galaxy S.

Da Galaxy Tab kører Googles mobile styresystem, har den adgang til Android Marked, hvor det er muligt at downloade alverdens småprogrammer - også kaldet apps.

Galaxy Tab skulle allerede være ude i butikkerne i midten af oktober, og prisen bliver omkring 7.000 kroner.

Websiden Engadget.com har allerede haft fingre i tablet-pc'en, og du kan se en syv minutter lang video af den her.

Du kan også se flere billeder af Galaxy Tab her.

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS