IE9 slår Google Chrome på grafikydelse

Grafikydelsen i den spritnye Internet Explorer 9 står til at baske Google Chrome godt og grundigt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google udgav Chrome for at skabe mere konkurrence og udvikling inden for browsere, men nu kæmper virksomheden selv for at følge med på i hvert fald et område, nemlig hardware-assisteret acceleration. 

Microsoft har netop udsendt den første offentlige beta af browseren IE9 (Internet Explorer version 9).

Selv om Microsofts nye browser vil få en Chrome-lignende brugerflade, så siger virksomheden selv, at IE9 blandt andre forbedringer vil få en betydeligt øget grafik-ydelse, som vil overgå Googles browser.

Det er muligt, fordi en del af arbejdsmængden er flyttet fra CPU'en til GPU'en.

"Det er noget, vi også har arbejdet med i et stykke tid. Vores udgivelser viser rigtig god fremgang på det område," fortæller group product manager fra Google, Brian Rakowski.

Men han indrømmer samtidig, at den nuværende version af Chrome, version 6, "ikke klarer sig særligt godt" sammenlignet med andre browsere med GPU-assisteret rendering af hjemmesider.

"Jeg tror, vi vil blive fuldt konkurrencedygtige med vores næste udgivelse, der kommer om en måned eller to," siger han.

"Hvad man ser på Chrome i en af beta-kanalerne, eller på en af de såkaldte 'nightly builds', så vil man erfare, at vi virkelig er kommet langt i de seneste par uger," siger han.

60 frames i sekundet

Under Microsoft-konferencen TechEd, som fandt sted i juni, demonstrerede senior product manager fra Microsoft, Pete LePage, hvordan den GPU-baserede assistance kunne sætte et ikon på skærmen i omdrejninger med 60 frames per sekund, mens den dengang helt nye version af Chrome måtte kæmpe for at dreje ikonet med to frames per sekund.

Den simple demonstration viste, hvordan grafikken i fremtiden vil blive langt mere interaktiv takket været browsere.

Kort forklaret kan den nye IE sætte computerens GPU i gang med at rendere billeder via Windows-API'erne Direct2D, Direct3D og DirectWrite, hvilket begrænser den tid, det tager at levere resultaterne til skærmen, i forhold til hvis CPU'en selv skulle gennemføre opgaverne.

"Med IE9 har udviklerne skabt en fuldt hardware-accelereret display-linje direkte fra deres markup og til skærmen," forklarer Microsoft i et indlæg på IE9 developer blog.

Den nye version af Firefox indeholder på samme måde mulighed for at overgive opgaver til GPU'en, men den funktion er per default slået fra.

"Browsere gennemfører mere grafisk intenst arbejde, så det giver mening at overgive grafikken til GPU'en," siger Brian Rakowski.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

 

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv vores nye netværkstekniker – skab fremtidens IT-løsninger!

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S