EU lover skrappere regler for passager-data

Europa-Kommissionen har godkendt en plan, der skal begrænse andre landes adgang til flypassager-data, og planen skal bruges som en del af forhandlinger med USA, Australien og Canada.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Air France)

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen har godkendt et forslag til retningslinjer for behandling af de såkaldte PNR (passenger name record)-data, der består af alle de informationer, som flyselskaberne indsamler om passagerer.

De nuværende regler om databeskyttelse tillader ikke europæiske luftselskaber at overføre PNR-data til ikke-EU-lande, med mindre der findes en juridisk aftale til sikring af data-privacy.

En formel PNR-aftale mellem EU på den ene side og USA, Australien og Canada på den anden, venter stadig på godkendelse, efter at Kommissionen i maj valgte at udskyde beslutningen.

Parlamentet vil skulle godkende aftalerne som en del af Lissabon-traktaten.

PNR-data er blevet anvendt af toldmyndigheder og politi over hele verden igennem de sidste næsten 60 år.

Nye teknologier betyder, at den slags data nu kan screenes langt hurtigere og nemmere. Det vil give en stor fordel i bekæmpelsen af kriminalitet, men det åbner samtidig op for et muligt misbrug af personlige informationer.

For at forebygge den slags, pointeres det i den nye aftale, at PNR-data aldrig må overgives generelt, men altid skal vurderes fra sag til sag.

For at undgå såkaldt "profiling" (afvisning af passagerer på baggrund af deres generelle profil) må beslutninger med negative effekter for passagerne desuden aldrig forekomme på baggrund af automatiserede processer.

Hvis en passagerer afvises, skal det ske med udgangspunkt i en menneskelig vurdering.

Menneskehandel, kidnapnings-sager, narkohandel og terrorisme

Selvom aftalen handler om at beskytte passagernes rettigheder, tager den ikke stilling til en eventuel tidsbegrænsning på opbevaringen af passagerdata.

Kommissionen siger, at den slags informationer ikke må opbevares "længere tid end højst nødvendigt", men der kan findes mange argumenter for nødvendigheden af at bevare PNR-data til evig tid - for eksempel hensynet til landets sikkerhed.

Følsomme oplysninger, for eksempel om passagernes race eller etniske oprindelse, politiske ståsted eller medlemskab af en fagforening, kan kun anvendes i "helt særlige sager", men det er i forvejen sjældent, at flyselskaberne benytter sig af den slags informationer.  

Der kan kun gives adgang til oplysningerne i forbindelse med bekæmpelsen af alvorlig, international kriminalitet, for eksempel menneskehandel, kidnapnings-sager, narkohandel og terrorisme, forklarer EU's indenrigsminister Cecilia Malmström.

Ikke-EU-lande skal desuden kunne garantere et højt sikkerhedsniveau og uafhængig overvågning af de myndigheder, der anvender informationerne.

Udvekslingen skal sikres, og informationer om terrorisme og alvorlig, transnational kriminalitet skal deles med Europol, Eurojust og de andre medlemslande.

Passagerer som mener, at deres privatliv er blevet krænket, vil desuden få mulighed for at klage.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job