DeMars-konkurrenter slås om it-service-kronerne

De seks budgivere til Forsvarets omdiskuterede it-system DeMars arbejder på et særdeles presset marked.

Artikel top billede

Udbuddet på det SAP-baserede it-system blev som bekendt vundet af IBM, mens fem konkurrenter tabte udbuddet, der i udgangspunktet havde en værdi af mere end en halv milliard kroner. 

Ifølge chefanalytiker hos IDC Nordic, Anders Elbak, er det er ikke gået voldsomt godt hos CSC de seneste par år. Firmaet havde det rigtig godt i den store outsourcing-bølge, fordi firmaet her var på hjemmebane.  

Men de potentielle storkunder har for længst fået deres sourcing på plads, mens virksomheder, der outsourcer mere selektivt, typisk vælger flere forskellige leverandører, og på dette område er CSC ikke så godt med.  

Derfor kunne en kontrakt på Forsvarets DeMars-system formentlig have lunet hos det tidligere Regnecentralen. Men ifølge Anders Elbak vil tabet af udbuddet ikke slå CSC ud.  

"Det er rigtigt, at det ikke går så godt for dem, som det gjorde for nogle år siden. Men det er mig bekendt ikke kritisk," siger Anders Elbak.

Vinder andele tilbage

IBM har også fået nogle drag over nakken de senere par år, og mistet nogle kunder. Derfor er det vundne udbud både omsætningsmæssigt og prestigemæssigt en fordel.

Med udbuddet kan virksomheden nemlig gå ud og sige, at selvom de har mistet et par store sager, så har de altså også vundet en her, fortæller Anders Elbak.   

Ifølge chefanalytikeren skiller et par af budgiverne sig ud fra det øvrige felt. KMD er utroligt stærk på det kommunale område, men har et klart fokus på at komme ud i andre brancher, både i den offentlige sektor og i høj grad også i private virksomheder.  

Hos NNIT gør det samme sig gældende. Firmaet er stærkt på pharma-området, primært med en stor omsætning fra Novo, men har også strategier og ambitioner om at nå bredere ud. 

For begge virksomheder gælder, at de altså nu satser på et bredere marked, end deres traditionelle afsætningsområde.  

"KMD og NNIT ville måske ikke havde været med i et udbud for tre år siden," siger Anders Elbak og peger på, at firmaerne i forbindelse med et udbud på størrelse med DeMars er nye spillere.    

Traditionelt er det nemlig de samme firmaer, der afgiver bud, når det handler om udbud i denne størrelsesorden.  

"Det kræver nogle ressourcer at gå ind og byde på det her. Det er ikke noget, som en opstartsvirksomhed lige kan gå ind og klare selv," siger Anders Elbak.  

Hård konkurrence gav rabat

Hos analyse- og konsulenthuset Gartner er budskabet om markedets tilstand det samme som hos IDC. 

"Krisen har jo kradset. De fleste af disse her virksomheder har højst sandsynligt været skarpe på prisen for at vinde noget omsætning og forretning," siger Peter Suhr, der er partner i analyse- og konsulenthuset Gartner.  

Han mener, at den umiddelbare taber i udbuddet er Siemens, fordi firmaet håndgribeligt mister omsætningen på driften af DeMars.

De andre tabere mister kun håbet om en omsætning, som kunne være med til at bidrage til den øvrige forretning. 

Han peger på, at netop den skarpe konkurrence på det pressede marked for it-services muligvis har givet Forsvaret en rabat på prisen af DeMars-udbuddet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S